به گزارش افکارنیوز،

"ریچارد گرنل"، سفیر آمریکا در آلمان بار دیگر به آلمان درباره در پیش گرفتن پروژه خط لوله انتقال گاز نورد استریم 2 هشدار داد.

گرنل در همین راستا نامه تهدید آمیزی به همه شرکت های آلمانی که در این پروژه مشارکت دارند نوشته است. به نوشته نشریه "بیلد" آلمان گرنل در این نامه شرکت های آلمانی را تهدید کرده است که اگر همچنان به مشارکت خود در این پروژه ادامه دهند آمریکا آن ها را تحریم می کند.

پروژه گازی "نورد استریم "2 یک پروژه مشترک بین شرکت های روسی و اروپایی است که به رهبری شرگت گازپروم روسیه انجام می شود. این پروژه مدت طولانی است که به خاری در چشم آمریکا تبدیل شده است چرا که واشنگتن می خواهد گاز مایع خود را به اروپا بفروشد و این پروژه مانعی بر سر راه این مبادله تجاری است.

""نورد استریم2" جریان انتقال گاز روسیه از جنوب سنت پترزبورگ تا سواحل آلمان از مسیر دریای بالتیک است. این پروژه در صورت تکمیل می‌تواند سالانه 55 میلیارد مترمکعب گاز را به اروپا ارسال کند که در مجموع "نورد استریم" و "نورد استریم2" سالانه 110 میلیارد مترمکعب گاز را به اروپا صادر می‌کند.

جریان نورد استریم از اوکراین عبور نمی‌کند و این از موضوعاتی است که ایالات متحده و برخی کشورهای اروپایی بسیار بر آن تأکید می‌کنند. این کشورها می‌گویند که روسیه تلاش می‌کند تا با تکمیل پروژه نورد استریم، درآمد اوکراین از این بخش را کاهش دهد، چراکه بخش عمده درآمد اوکراین، از خطوط انتقال گاز روسیه به اروپا تأمین می‌شود.

گرنل همچنین این انتقاد را وارد می کند که این پروژه اتحادیه اروپا را در زمینه امنیت انرژی به روسیه وابسته می کند؛ در نتیجه شرکت هایی که در ساخت این پروژه گازی مشارکت دارند فعالانه امنیت اوکراین و اروپا را کاهش می دهند.

به نوشته نشریه بیلد آلمان گرنل این نامه تهدید آمیز را در هماهنگی با بسیاری از مقامات آمریکایی به بسیاری شرکت های آلمانی ارسال کرده است.

وزارت امور خارجه آلمان این اقدام گرنل را غیر قابل فهم ارزیابی کرده که با اقدامات دیپلماتیک منطبق نیست. البته وزارت خارجه آلمان رسما در این باره اظهار نظری نکرده است.

یک سخنگوی سفیر آمریکا در برلین گفته است که این نامه یک تهدید نیست بلکه پیغام آشکار سیاست آمریکا است.

دونالد ترامپ هم بارها انتقاد شدیدی به آلمان برای در پیش گرفتن این پروژه گازی وارد کرده است.

ترامپ چندی پیش در نشیت ناتو به شدت از روابط اقتصادی آلمان و روسیه و توافق بزرگ گازی و نفتی میان این دو کشور انتقاد کرد و آلمان را به مانند «اسیر» در دستان روسیه توصیف کرد.

واشنگتن قبلاً هم هشدار داده بود در صورتی که اجرای پروژه خط لوله «نورداستریم»ا دامه یابد کشورهای دخیل در این پروژه را تحریم خواهد کرد.

آمریکا در تلاش است صادرات گاز خود را به اروپا افزایش دهد و جای پای خود را در این منطقه محکم کند اما به دلیل دسترسی آسان اروپا به گاز روسیه و اختلاف قیمت زیاد بین گاز روسیه و آمریکا در اروپا که صرفه اقتصادی خرید گاز روسیه را برای اروپایی ها به شدت بالا می برد آمریکا مدت هاست که سیاست‌های خصمانه‌ای را علیه ورود بیشتر گاز روسیه به اروپا در پیش گرفته است.