به گزارش افکارنیوز،

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه در سخنرانی به مناسبت روز جهانی زن بار دیگر با انتقاد از سیاست‌های عربستان ضد فعالان زن مدافع حقوق بشر گفت که در این روز به فکر لجین الهذلول است که از 18 ماه پیش تاکنون در زندان‌های عربستان سعودی است.

وی ادامه داد که این زن تنها به علت انتقاد از دولت در روند قیمومیت مردان بر زنان به زندان افتاده و قربانی رویکرد تخریبی تمامی رسانه‌های عربستان شده است.

ماکرون ابراز امیدواری کرد که مقامات عربستان این زن را آزاد کنند. وی ادامه داد که فرانسه مسئولیت‌های خود را بر عهده می‌گیرد و بر اساس برنامه سیاسی خود در این قضیه به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

فعالیت‌های حقوقی مسالمت‌آمیز درباره اقدامات رژیم آل سعود ضد زنان از نیمه سال 2017 برای تقویت حقوق بشر در عربستان آغاز شد، اما در پی این اقدامات، مقامات عربستان تعدادی از مدافعان را بازداشت کردند. آنها به مدت سه ماه از تماس با خانواده و وکلای خود محروم بودند و در این مدت هجمه تبلیغاتی شدیدی از سوی رسانه‌های وابسته به دولت عربستان ضد آنها شکل گرفته بود. آنها تاکنون بدون هیچ اعتبار قانونی در بازداشت رژیم آل سعود هستند. تعدادی از این زنان عبارتند از: لجین الهذلول، عزیزة الیوسف، إیمان النفجان، نوف عبد العزیز، هتون الفاسی، سمر بدوی، نسیمة السادة، أمل حربی و شدن العنزی.

جنجال صفحه توئیتری منتسب به ترکیه در عربستان

یک صفحه مشهور توئیتری بعد از ادعاهای رسانه‌های شبه رسمی عربستان مبنی بر اینکه صفحه مذکور از سوی ترکیه مدیریت می‌شود، جنجال گسترده‌ای را در این کشور به راه انداخته است. صفحه «نیزک» که بالغ بر 2.3 میلیون کاربر دارد، از دو سال پیش از سوی فعالان فضای مجازی عربستان که حامی دولت این کشور هستند، مورد انتقاد گسترده قرار دارد.

در همین راستا شبکه تلویزیونی ام بی سی عربستان مدعی شد که فیس‌بوک فاش کرده است که این صفحه از سوی ترکیه مدیریت می‌شود.

نایفکو که یکی از مهم‌ترین فعالان اینترنتی در عربستان است،‌ مدعی شده صفحه نیزک و همچنین سایت‌های دیگر شامل معتقلی الرأی و حقوق الضعوف و تعداد دیگری از این صفحات توسط دشمنان عربستان در ترکیه و عراق مدیریت می‌شود.

نیزک البته این اتهامات را رد کرده و گفته که یک صفحه غیر سیاسی است و هدف آن از انتشار و ترجمه فیلم‌ها و کلیپ‌های ویدیویی دفاع از اسلام و حتی عربستان سعودی است.

این صفحه توئیتری از مدت‌ها پیش فیلم‌ها و تصاویری را در حمله به ایران و حزب الله لبنان و اسلام هراسی منتشر کرده است. بخشی از این فیلم‌ها نشان دهنده نژادپرستی موجود در کشورهای غربی و حجم‌های تند ضد سلفیت رسمی در دولت‌های مختلف است.

نیزک مدعی است افزایش عامل هجمه‌های اخیر ضد این سایت، انتقاد وی از داود الشریان است که اخیرا در برنامه‌ای از دختران فراری عربستان در کشورهای دیگر مستندی را تهیه کرده است.

توجیه‌ تغییر رفتارهای ناگهانی وهابیت آل سعود

عبداللطیف آل شیخ وزیر امور اسلامی و دعوت و ارشاد عربستان تلاش کرد سیاست به اصطلاح باز این کشور طی سال‌های اخیر را که بخشی از راهبرد محمد بن سلمان ولیعهد این کشور است را توجیه کند.

وی در گفتگو با سایت روسی اسپوتنیک تأکید کرد که مظاهر تحول فرهنگی و اجتماعی و رفاه در عربستان در نتیجه پاسخ به نیازمندی‌های برخی گروه‌های جامعه به ویژه جوانان و خانواده‌ها است و این یک موضوع عادی است که در جوامع بشری اتفاق می‌افتد.

وی تلاش کرد با تفاوت قائل شدن میان ارزش‌های دینی و عادت‌ها و سنت موجود در جامعه محافظه‌کار عربستان برگزاری چنین مراسم‌ها و خشم برخی مردم از این اقدامات را توجیه کند.