به گزارش افکارنیوز،

دولت آلمان خطرات روزافزونی را برای خبرنگاران آلمانی و توریست‌هایی که به ترکیه سفر می‌کنند می‌بیند.

وزارت امور خارجه آلمان روز شنبه هشدارهای سفر به ترکیه را در بالاترین سطح خطر در عرض سال های اخیر قرار داد. تذکرات و راهنمایی های به روز شده درباره سفر به ترکیه در وب سایت وزارت امور خارجه آلمان آمده است.

در این صفحه آمده است که دولت ترکیه برای خبرنگاران آلمانی و دیگر کشورهای اروپایی مجوز کار را لغو می کند؛ برخی گردشگران در ترکیه در حین سفر به این کشور دستگیر شده‌اند. شرح وضعیت جدید اعلام شده از طرف آلمان می تواند به صنعت گردشکری ترکیه آسیب سختی وارد کند. به این ترتیب مناسبات آلمان و ترکیه در آستانه بحرانی جدید قرار دارد.

دولت ترکیه هفته گذشته مجوز کار سه خبرنگار آلمانی فعال در ترکیه را لغو کرد. بسیاری از دیگر گزارشگران آلمانی هم همچنان در انتظار دریافت مجوز کار در این کشور هستند. از دید دولت آلمان این رفتار ترکیه قونین الزام آور سازمان امنیت و همکاری اروپا را نقض می کند. این هشدار در تذکرات وزارت امور خارجه آلمان برای سفر به ترکیه آمده است.

وزارت امور خاجه آلمان همچنین هشدار داد که این مسئله را نمی توان انکار کرد که دولت ترکیه اقدامات بیشتری را علیه نمایندگان رسانه های آلمانی و همچنین سازمان های جامعه مدنی آلمان در پیش گیرد. بیانیه هایی که بر اساس قوانین آلمان تحت آزادی بیان قرار می گیرد می تواند در ترکیه به اقدامات محدود کننده کار و تشکیل پرونده های جنایی منجر شود.

در این بیانیه هشدار دهنده وزارت امور خارجه آلمان بخصوص به تهدید اخیر ترکیه علیه گردشگران آلمانی و دیگر کشورهای اروپایی اشاره شده است.

ترکیه اخیرا تهدید کرده است که توریست های آلمانی مخالف دولت خود را در صورتی که به ترکیه سفر کنند در بدو ورود دستگیر خواهد کرد.

این خبر را "سلیمان سویلو"، وزیر کشور ترکیه اعلام کرده است. بیانیه وزیر کشور ترکیه در این باره نشان می دهد که آنکارا شرکت کنندگان در تظاهرات های منتقد دولت ترکیه در آلمان و دیگر کشورهای اروپایی را مورد بررسی و نظارت قرار داده و لیستی از مظنونین را ایجاد می کند.

به این ترتیب کمی بعد از لغو مجوز رسمی کار 3 خبرنگار آلمانی در ترکیه حالا این تهدید وزارت کشور ترکیه مناسبات بین آلمان و ترکیه را متشنج تر می کند.

بر اساس گزارش های منتشر شده "سویلو" در یک نشست حزب حاکم در آنکارا به فعالیت های سازمان "پ ک ک" در آلمان اشاره کرده و اظهار داشته است: افرادی هستند که در اروپا و یا آلمان در تجمعات چنین سازمان های تروریستی شرکت می کنند و سپس برای مرخصی و به عنوان توریست به شهرهای ترکیه می آیند.

وی تاکید کرد که ما حالا برای این افراد اقداماتی را در نظر گرفته ایم و آن ها آرام به کشور ما می آیند و در بدو ورود در فرودگاه ها دستگیر می شوند. از این به بعد ارتکاب خیانت در خارج از کشور و لذت بردن از زندگی در داخل دیگر کار آسانی نیست.

آنکارا مدتهاست که این انتقاد را به مقامات آلمانی وارد می کند که قاطعانه علیه حضور اعضای حزب ممنوعه کارگران کردستان موسوم به پ ک ک اقدام نمی کند. اظهارات اخیر وزیر کشور ترکیه به این مسئله اشاره می کند که مقامات ترک به صورت هدفمند اطلاعاتی را درباره طرفداران این تشکل در آلمان جمع آوری می کنند.

بسیاری از حدود 3 میلیون ترک و آلمانی ترک تبار در آلمان از تعطیلات استفاده می کنند و برای دیدار از اقوام و دوستان خود به ترکیه سفر می کنند. در سال های گذشته برخی از این اتباع ترک و آلمانی در ترکیه دستگیر شده‌اند.

در هشدارهای سفر به ترکیه وزارت خارجه آلمان همچنین آمده است که در دو سال گذشته بسیاری از اتباع آلمانی به صورت خودسرانه در ترکیه بازداشت شده‌اند. در این بیانیه با اشاره به سخنان اخیر سویلو آمده است که بر اساس اعلان وزارت کشور ترکیه همچنین اشخاصی که در تجمعات چنین سازمان‌هایی (جنبش گولن) شرکت کرده و به ترکیه سفر می کنند در بدو ورود به این کشور دستگیر می شوند.

از دوران بحران سال 2017 که مناسبات بین آلمان و ترکیه به یکی از پایین ترین وضعیت‌‌های خود رسیده بود سطح هشدارهای سفر به ترکیه از طرف آلمان تا به حال در این حد بالا نبوده است. از آنجایی که در حال حاضر بسیاری از سفرهای تابستانی به ترکیه در حال رزرو شدن است این بیانیه دولت آلمان برای صنعت گردشگری ترکیه بسیار گران تمام می شود.