به گزارش افکارنیوز،

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، روز سه شنبه در واکنش به تهدید‌های آمریکا مبنی بر «به خطر افتادن همکاری‌های امنیتی» میان دو کشور درصورت عدم تحریم شرکت چینی هواوی از سوی برلین، بر حق آلمان در تعیین استاندارد‌های امنیتی‌اش در زمینه توسعه نسل جدید شبکه ۵ جی تلفن همراه تأکید کرد.

آمریکا تهدید کرده است در صورتی که شرکت هواوی در توسعه زیرساخت‌های ۵ جی آلمان مشارکت داشته باشد، همکاری‌های امنیتی و مبادله اطلاعاتی برلین-واشنگتن به خطر خواهد افتاد.

مرکل در این باره به خبرنگاران گفت: دولت آلمان با دقت بر امنیت شبکه‌های دیجیتال، از جمله زیرساخت‌های نسل بعدی ۵ جی، تمرکز کرده است، اما به توصیه‌های دیگران نیازی ندارد.

تنش اخیر میان واشنگتن و برلین جدیدترین اختلاف میان دو کشور است. ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان، بابت چگونگی مدیریت کردن اختلافات میان دو کشور از جمله در زمینه تجارت، توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی (که در سال ۲۰۱۵ میلادی به امضا رسید) و پروژه روسی خط انتقال گاز نورد استریم ۲، هدف انتقاد‌های فراوانی قرار گرفته است.

گرنل چند روز پیش در نامه‌ای تهدید‌آمیز به وزیر اقتصاد آلمان هشدار داده بود در صورت مشارکت هواوی در توسعه زیرساخت‌های ۵ جی، نگرانی‌های امنیتی واشنگتن به دلیل این موضوع ممکن است باعث شود تبادل اطلاعاتی بین آمریکا و آلمان به خطر بیفتد.