به گزارش افکارنیوز،

«عوض بن عوف» وزیر دفاع سودان بعد از ظهر امروز (پنج‌شنبه) در بیانیه‌ای با اعلام برکناری «عمر البشیر» از تشکیل شورای نظامی انتقالی به مدت دو سال خبر داد.

خبر تشکیل شورای نظامی برای آن‌چه که دوره انتقالی نامیده می‌شود، مخالفت برخی گروه‌های سیاسی را در پی داشته و آن‌ها خواهان عدم دخالت نظامیان در سیاست و تشکیل کمیته انتقالی غیر نظامی هستند.

رویترز در خبری اعلام کرده است که مخالفان عمر البشیر، بیانیه نیروهای مسلح را نپذیرفته و خواستار ادامه یافتن تظاهرات شده‌اند. بسیاری نیز پس از قرائت این بیانیه در مقابل مقر فرماندهی نیروهای مسلح تجمع کرده و شعارهایی علیه ارتش می‌دهند.

حزب «نیروهای ندای آزادی و تغییر سودان» از طرفداران خود خواسته است تا اعتصاب و تظاهرات را تا واگذاری قدرت به یک دولت انتقالی غیر نظامی ادامه دهند. این حزب در بیانیه خود اعلام کرده است که بیانیه وزیر دفاع را نپذیرفته و آن را یک «کودتای نظامی» می‌داند.

تشکل «اجتماع اصناف» سودان نیز در بیانیه‌ای با رد سخنان وزیر دفاع این کشور تأکید کرد که تنها به انتقال قدرت به دولت انتقالی غیر نظامی رضایت می‌دهد و اقدام ارتش در تشکیل شورای نظامی یک کودتای تمام عیار است. سخنگوی «اجتماع اصناف» نیز به شبکه المیادین گفته است که مردم گمان نمی‌کردند بیانیه ارتش آن‌ها را تا این حد نا امید کند.

«عمر الدقیر» رئیس حزب کنگره سودان نیز به الجزیره گفته است که این حزب خواستار سقوط تمامی حکومت با همه کارگزاران و دستگاههای حکومتی آن است. او بیانیه وزیر دفاع را تلاشی برای بازسازی حکومت از دست رفته عمر البشیر دانست.

خبرگزاری آناتولی نیز نوشته است که با طرح نام «عوض بن عوف» به عنوان جانشین عمر البشیر، گروه‌ها و احزاب سودان از آینده سیاسی کشور واهمه دارند؛ چرا که بن عوف از نزدیکان عمر البشیر به حساب می‌آید.

در مقابل اما وزارت خارجه مصر تلویحا از اقدام ارتش برای در اختیار گرفتن قدرت استقبال کرده و در بیانیه‌ای آورده است: «به قدرت مردم و ارتش سودان در عبور از این مرحله اطمینان کامل داریم و تمامی تحولات را از نزدیک دنبال می‌کنیم و همچنین حامی تصمیمات مردم سودان هستیم.»

وزارت خارجه فرانسه نیز اعلام کرده است که این کشور از نزدیک اوضاع سودان را رصد می‌کند و ابراز امیدواری کرده است که تغییرات در این کشور بدون خشونت دنبال شود.