به گزارش افکارنیوز،

وزارت دفاع روسیه با انتشار بیانیه‌ای در وب‌سایت رسمی خود اعلام کرد این کشور قصد دارد یک مانور نظامی در دریای سیاه در واکنش به مانور «سپر دریایی ۲۰۱۹» ناتو برگزار کند. بنابر اعلام وزارت دفاع روسیه، قرار است از جت‌های ای-۵۰ که قابلیت هشدار و کنترل زودهنگام دارند، سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ و همچنین سامانه‌های دفاع موشکی ساحلی «بال» و «باسشن» در این مانور استفاده شود.

در بیانیه این وزارتخانه آمده است: «برای حصول اطمینان از موفقیت ماموریت‌های آموزشی و جنگی، جت‌های ای-۵۰ که قابلیت هشدار و کنترل زودهنگام دارند به منطقه دریای سیاه اعزام می‌شود. آن‌ها به مدت پنج ساعت در آنجا عملیات انجام خواهند داد و بیش از ۲۰ بار اهداف فوق‌العاده سریع، مافوق صوت، (جت‌های سو-۲۷ اس ام و سو-۳۰) را نشانه خواهند رفت».

بر اساس اعلام وزارت دفاع روسیه، در این مانور، بیش از ۵۰ هواپیما، بالگرد و همچنین سیستم دفاع موشکی اس-۴۰۰ و دفاع موشک ساحلی بال و باسشن به کار گرفته خواهند شد. این مانور در واکنش به مانور مشترک نیروی دریایی ناتو که سپر دریایی ۲۰۱۹ نام گرفت انجام می‌شود.

پیش از این، وزارت دفاع روسیه اعلام کرده بود که بمب‌افکن‌های استراتژیک تیو-۱۶۰ به همراه جت‌های «سو-۲۷ اس ام» تمرینات نظامی در دریای سیاه انجام خواهند داد.

مانور سپر دریایی ۲۰۱۹ ناتو در روز‌های ۹ تا ۱۳ آوریل در منطقه دریای سیاه برگزار شد که کشتی‌ها و جت‌های آمریکا، بلغارستان، یونان، کانادا، هلند، رومانی و ترکیه به همراه نمایندگان نظامی گرجستان و اوکراین در آن حضور داشتند.