به گزارش افکارنیوز،

«وا لونی» و «کیاوو سو او»، دو خبرنگار رویترز که در دسامبر سال ۲۰۱۷ به اتهام در اختیار داشتن اسناد محرمانه دولتی در میانمار بازداشت شده بودند، در نهایت امروز سه‌شنبه آزاد شدند. رئیس جمهور میانمار هزاران زندانی را به مناسبت فرا رسیدن سال نو عفو کرد که این دو خبرنگار رویترز هم در میان افراد عفو شده بودند. آن‌ها بیش از ۵۰۰ روز در میانمار زندانی بودند.

«وا لونی» ۳۲ ساله و «کیاوو سو او» ۲۸ ساله در سپتامبر سال ۲۰۱۷ به دلیل نقض قوانین رسمی میانمار به ۷ سال حبس محکوم شدند. آن‌ها در حال انجام تحقیقاتی درباره مسئله کشته شدن ۱۰ مسلمان روهینگایی بودند که از سوی دولت میانمار دستگیر شدند. در واقع دو مأمور پلیس به آن‌ها مدارکی را می‌دهد؛ اما آن‌ها بلافاصله به اتهام در اختیار داشتن اسناد طبقه بندی شده دولتی بازداشت می‌شوند.

«آنگ سان سوچی»، رهبر حزب حاکم میانمار مدعی شده است که بازداشت این دو خبرنگار هیچ ارتباطی به آزادی بیان ندارد و آن‌ها به دلیل نقض قانون اسرار دولتی بازداشت شده اند.

پیش از این همسران این دو خبرنگار طی نامه‌ای از دولت میانمار درخواست کرده بودند که این دو خبرنگار را آزاد کند. این دو خبرنگار اوایل ماه جاری میلادی هم برنده جایزه روزنامه نگاری «پولیتزر» در آمریکا شدند. خبرگزاری رویترز بار‌ها تأکید کرده است که این دو خبرنگار هیچ کار اشتباهی انجام نداده اند.

ارتش میانمار با هدف پاکسازی نژادی خانه بسیاری از مسلمانان روهینگیایی را به آتش کشیده است. جنایات مداوم ارتش میانمار باعث شد مسلمانان زیادی به بنگلادش بگریزند. از ۲۵ اوت سال ۲۰۱۷ بیش از ۷۵ هزار مهاجر که بیشتر آن‌ها هم زن و کودک هستند از میانمار گریخته اند.