به گزارش افکارنیوز،

کارشناسان ترکیه در امور بین الملل دلیل آمریکا در تلاش برای مداخله در توافق بین روسیه و ترکیه در مورد عرضه سیستم های دفاع هوایی اس-400 را بیان کردند.

«متیات یشیک» متخصص امنیت، تاکید کرد که آمریکا علاقه مند به تقویت پتانسیل دفاعی ترکیه نیست زیرا دیدگاه های آنها درباره یک راه حل برای مسئله خاورمیانه در حال حاضر متفاوت است.

به گفته یکی دیگر از متخصصان به نام طغرل اسماعیل، آمریکا نگرش منفی نسبت به نزدیک شدن روابط روسیه و ترکیه، که در سوریه نیز دیده می شود دارد.

«بلال سمبور» از کارشناسان امور دفاعی نیز در این مورد موضع مشابهی دارد و اقدامات متناقض دولت آمریکا را یادآوری می کند: کاخ سفید از فروش سیستم موشکی پاتریوت به ترکیه خودداری می کند، اما از آنکارا به خاطر تلاش برای به دست آوردن سیستم های دفاع هوایی اس-400 انتقاد می کند.

اسماعیل افزود که ممنوعیت خرید سیستم دفاع هوایی باعث آسیب جدی به ترکیه خواهد شد.

سامانه دفاع موشکی متحرک زمین به هوا اس 400 "تری اومف" برای نابودی انواع اهداف هوایی دشمن همچون هواپیماهای پارازیت انداز، هواپیماهای رادار محور و کنترل هوایی، هواپیماهای شناسایی و جاسوسی، هواپیماهای استراتژیکی و جنگنده های شکاری، موشک های بالستیک تاکتیکی و تاکتیکی-عملیاتی، موشک های بالستیک میان برد، اهداف هوایی مافوق صوت و دیگر اهداف هوایی پیشرفته ساخته شده است.