به گزارش افکارنیوز،

روزنامه اینترنتی رای الیوم در سرمقاله خود نوشت: جنگ سرد بین چین و آمریکا که از زمان ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید، شعله‌ور شد، به تدریج وارد مرحله جدیدی از تنش‌ها می‌شود و از چارچوب تجاری به چارچوب نظامی که اهمیت بیشتری دارد، منتقل می‌شود.

چهار منبع آمریکایی در گفتگو با خبرگزاری رویترز گفتند آمریکا خواهان فروش جنگنده‌ها، تانک‌ها و موشک‌های پیشرفته به ارزش دو میلیارد دلار به تایوان است که شامل ۶۶ فروند جنگنده «اف ۱۶»، ۱۰۸ دستگاه تانک «آبرامز»، ۱۲۴۰ فروند موشک ضد زره «تاو» و ۲۵۰ فروند موشک ضد جنگنده «استینگر» دوش پرتاپ می‌شود.

دولت ترامپ از این نگران است که قدرت اقتصادی و نظامی چین نه تنها در شرق آسیا، بلکه در سرتاسر جهان از جمله ونزوئلا پرتنش‌ترین منطقه در کنار آمریکا، در حال گسترش است.

پیش‌بینی می‌شود چین که اکنون پس از آمریکا دومین قدرت بزرگ اقتصادی جهان است، طی پنج سال در جایگاه نخست قرار بگیرد. شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، پس از این مرحله، به تدریج در سرتاسر جهان نقش سیاسی مهمی ایفا می‌کند. همین موضوع آمریکا را به نگرانی انداخت. از این رو، رئیس جمهور آمریکا به رای‌دهندگان به خود وعده داد عظمت و برتری را به آمریکا بازگرداند و از طریق جنگ اقتصادی برای مهار قدرت اقتصادی روزافزون چین تلاش کند، در عرصه نظامی هم از طریق حمایت‌های نظامی از تایوان، به حیات خلوت چین نفوذ یابد.

شی جین پینگ تجهیز تسلیحاتی تایوان را خط قرمز و خروج از ساده‌ترین اصول سیاست‌های توافق آتش بس با آمریکا می‌داند. از این رو، بعید نیست وی با قدرت بیشتری پاسخ دهد، به ویژه که به سبب لجاجت آمریکا، مذاکرات تجاری بین دو طرف به بن‌بست رسید. همچنین بعید نیست که پاسخ چین در سه منطقه ایران، ونزوئلا و کره شمالی تجلی یابد.

جنگ سرد بین آمریکا و چین که با افزایش شدت تنش‌ها بین دو طرف در زمینه‌های مختلف، به شکل روزافزون در حال شدت گرفتن است، به ایجاد فضای چند قطبی نه فقط در آسیا، بلکه در آفریقا، خاورمیانه و آمریکای جنوبی هم منجر خواهد شد و بر سرتاسر نظام جهانی تاثیر خواهد گذاشت.

رای الیوم در پایان نوشت: توصیه می‌کنیم آموزش زبان چینی به منظور پیگیری اوضاع این ابرقدرت که از همه ابعاد تاریخی، سیاسی و اقتصادی در حال رشد است گسترش یابد؛ چرا که این غول چینی از چراغ جادو بیرون آمده است و و دیگر به آن بازنخواهد گشت و این موضوع به نفع همه ملت‌هایی است که تحت ظلم آمریکا بودند، ملت‌های عربی و مسلمان در راس این ملت‌ها هستند.