به گزارش افکارنیوز،

«ضاحی خلفان» نایب رئیس اداره پلیس و امنیت عمومی امیرنشین دبی در سخنانی که تایید کننده گزارش رسانه‌ها درباره بحرانی شدن وضع اقتصادی دبی و تبدیل شدن آن به شهر اشباح است، تایید کرد که بخش املاک در این امیرنشین تباه شده است.

اخبار بین الملل_ خلفان در توئیتی نوشت در برخی موارد ماه‌ها می‌گذرد بدون آن که صاحب ملک بتواند ملک خود را اجاره بدهد. او تقصیر این اوضاع را به گردن خارجی‌هایی می‌اندازد که در دبی املاک را خریداری کرده‌اند و آن‌ها را اجاره می‌دهند به طوری که گاهی شهروندان اماراتی مستاجر خارجی‌ها می‌شوند.

ناظران معتقدند اوضاع مایوس کننده کنونی شهر دبی نتیجه سیاست‌های ابلهانه داخلی و خارجی امارات مانند محاصره قطر است وگرنه در دیگر کشور‌ها هم خارجی‌های مقیم آن کشور می‌توانند ملک بخرند.

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی در پاسخ به خلفان نوشتند او در حالی از مالکیت خارجی‌ها بر املاک دبی گلایه می‌کند که اماراتی‌ها خودشان املاک زیادی را در دیگر کشور‌ها خریداری کرده‌اند ولی طمع و حسد چشمان آن‌ها را کور کرده است!

اقتصاددانان می‌گویند اقتصاد امارات مانند تکه‌ای یخ در یک روز گرم تابستان در سواحل منطقه جمیرا در دبی، در حال آب شدن است به طوری که بازار املاک به شدت از رونق افتاده و میزان سرمایه گذاری در بخش املاک و ساختمان‌های تجاری به میزان چشمگیری کاهش یافته است. املاک دبی که در گذشته به قیمت هر فوت مربع ۶۲۶ دلار (۲۳۰۰ درهم) معامله می‌شد اکنون با قیمتی کمتر از ۱۶۳ دلار (۶۰۰ درهم) به ازای هر فوت مربع قیمت گذاری می‌شود. همزمان با کاهش تقاضا، موجی از عرضه املاک از سوی سرمایه گذاران مشاهده می‌شود که موجب کاهش شدید قیمت املاک در دبی به عنوان یکی از ارکان اقتصاد امارات شده است.

اخیرا بسیاری از مراکز گردشگری دبی از جمله هتل ها، بازارها، پاساژها، رستوران‌ها و باشگاه‌ها در دبی تعطیل شده اند به طوری که این مرکز مالی جهانی به سرعت در حال تبدیل شدن به شهر اشباح در آینده‌ای نزدیک است.

در پاساژ‌هایی مانند «مرکز العربی» و «سن ست مال» و «الغریر» برخی مغازه‌ها در طول هفته تعطیل هستند و ۱۸ هتل نیز در سال گذشته در دبی تعطیل شده اند. بسیاری دیگر از مراکز معروف تجاری دبی نیز چنین وضعی دارند. همچنین اجاره بهای املاک در دبی به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.