به گزارش افکارنیوز،

 بانک «جی پی مورگان چیس» آمریکا پیش‌بینی کرد با توجه به افزایش قدرت اقتصاد‌های آسیایی، دلار در دهه‌های آینده برای حفظ سلطه خود بر بازار‌های جهانی با چالش‌های جدی روبه‌رو خواهد شد

اخبار اقتصادی- کریگ کوهن، استراتژیست بانک جی پی مورگان در گزارشی که اوایل این ماه منتشر شد، نوشت: حدود یک قرن است که دلار آمریکا ارز غالب ذخیره ارزی جهان محسوب می‌شود. اما ما معتقد هستیم که دلار ممکن است به دلایل ساختاری و موانع موجود جایگاه خود به عنوان ارز غالب جهان را از دست بدهد.

بسیاری از ارز‌های دیگر هم در طول تاریخ به دلیل ایجاد تغییرات در مراکز اقتصادی جهانی جایگاه خود را از دست داده اند. این تغییر هم اکنون در حال حرکت به سمت آسیاست. تبدیل شدن چین به یکی از ابرقدرت‌های اقتصاد جهان هم از جمله عوامل مؤثر ایجاد این تغییر است؛ اما این تنها دلیل آن نیست.

بر اساس اعلام بانک جی پی مورگان، منطقه اقتصادی آسیا که به طور کلی (از شبه جزیره عربستان و ترکیه در غرب گرفته تا ژاپن و نیوزیلند در شرق و همچنین از روسیه در شمال و تا جنوب به سمت استرالیا ادامه دارد) دو سوم رشد اقتصادی جهان و ۵۰ درصد کل تولید ناخالص داخلی جهان را شامل می‌شود. افزایش قدرت خرید در این منطقه باعث افزایش تعداد مبادلات غیردلاری شده و همین مسئله جایگاه دلار را به عنوان ارز غالب جهان نابود و زمینه را برای ایجاد یک ارز جایگزین باز می‌کند.

بنابر اعلام جی پی مورگان، در دهه‌های آتی جایگاه اقتصاد جهانی از آمریکا و سلطه دلار آمریکا به یک کشور اقتصادی با قدرت دیگر در آسیا خواهد رسید. تنها توصیه‌ای که اینجا وجود دارد این است که بر اساس اعلام بانک جی پی مورگان آمریکا، بهتر است از شر همه دارایی‌های دلاری خود و سرمایه گذاری بر روی این ارز جهانی خلاص شوید و به سمت تنوع بخشی پیش بروید.