به گزارش افکارنیوز،

سازمان امنیت دریایی چین  پس از آنکه پکن اعلام کرد آماده هرگونه نبرد برای ممانعت از استقلال تایوان است، از رزمایش‌های نظامی این کشور در آبهای نزدیک تایوان طی چند روز آینده خبر داد.

اخبار بین الملل- البته این سازمان اشاره‌ای به زمان و نوع نیروهای شرکت کننده در این رزمایش‌ها نکرده اما طبق برنامه قرار است در ساحل گوانژو و فوژیان واقع در غرب تایوان برگزار شود.

این رزمایش پس از آن برگزار می‌شود که چین به واسطه اعتراضات جدی در هنگ کنگ با چالشی بزرگ مواجه شده و شاید نگرانی از تکرار این تجربه تلخ در تایوان باعث برگزاری این رزمایش بوده باشد.

البته در سالهای اخیر رزمایش‌های نظامی چین در اطراف تایوان افزایش یافته که از بین آنها می‌توان به رزمایش‌های "تقویت جزیره" و اعزام رزم‌ناوهای چینی به آبهای مجاور تایوان اشاره کرد.

وزارت دفاع تایوان نیز با تاکید بر تقویت توانمندی‌های دفاعی خود از اطمینان برای مقابله با هرگونه تهدید نظامی خبر داد. هرچند چین و تایوان سالهای طولانی است که بر سر استقلال با یکدیگر دچار اختلاف هستند اما شاید جرقه تنش اخیر به قرارداد 2.2 میلیارد دلاری تسلیحاتی آمریکا با تایوان مرتبط باشد که خشم چین را به همراه داشت.

در همین رابطه چین اعلام کرد تحریم‌هایی را بر شرکتهایی آمریکایی اعمال می‌کند که در قرارداد فروش 2.2 میلیارد دلاری تسلیحاتی با تایوان نقش داشته اند.