به گزارش افکارنیوز،

 بعد از خروج روز گذشته (جمعه) واشنگتن از پیمان منع گسترش موشک‌های میان‌برد هسته‌ای ( INF ) با روسیه، «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا تصریح کرد که کشور وی توسعه همه‌جانبه موشک های میان‌برد را آغاز می‌کند.

اخبار بین الملل- بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، اسپر امروز (شنبه) اعلام کرد که از استقرار فوری موشک‌های میان‌برد زمین به هوا در آسیا حمایت می‌کند.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا گزینه استقرار چنین موشک‌هایی در آُسیا را مورد بررسی قرار می دهند، گفت: «بله، تمایل به چنین چیزی دارم».

رئیس پنتاگون ادامه داد: «ترجیح می‌دهم ظرف چندین ماه (استقرار در آسیا) صورت گیرد...اما چنین چیزهایی به زمان بیشتری در مقایسه با آنچه انتظار دارید، نیاز دارد».

وزیر دفاع آمریکا چنین اظهاراتی را در جمع خبرنگارانی مطرح کرد که وی را در سفر به سیدنی همراهی می‌کردند و درباره جدول زمانی استقرار موشک‌های میان‌برد آمریکا از او سؤال پرسیده بودند.

پیش از این روسیه و برخی کارشناسان نظامی خروج آمریکا از پیمان INF را تهدیدی برای آغاز یک دور تازه مسابه تسلیحاتی بین واشنگتن و مسکو خوانده بودند.

وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه خروج رسمی این کشور از معاهده «منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» موسوم به INF را اعلام کرد و گفت: «در تاریخ دوم فوریه 2019، ایالات متحده به روسیه شش ماه فرصت داد تا به پایبندی به معاهده من موشک‌های هسته‌ای میان‌برد بازگردد. روسیه مخالفت کرد، پس این توافق امروز پایان می‌یابد». 

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد، آمریکا و روسیه را از تملک، تولید یا پرتاب آزمایشی موشک‌های زمین‌پایه میان‌برد (۱۰۰۰ - ۵۰۰۰ کیلومتر) و کوتاه‌بردتر (۱۰۰-۵۰۰ کیلومتر) منع می‌کند. این پیمان در دهه هشتاد میلادی و در دوران ریاست‌جمهوری «رونالد ریگان» و «میخائیل گورباچف» روسای جمهوری وقت آمریکا و شوروی سابق منعقد شد. واشنگتن اما بارها روسیه را به نقض این معاهده متهم کرده است اما روسیه تمامی اتهامات را رد می‌کند.