به گزارش افکارنیوز،

 ثبت نام از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری تونس از جمعه گذشته شروع شد و تا 18 مرداد ماه ادامه خواهد داشت. براساس اعلام هیئت عالی انتخابات تونس تاکنون 11 نفر برای شرکت در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده اند. طبق قانون انتخابات تونس هر نامزد موظف است امضای موافق 10 نماینده پارلمان یا 10 هزار نفر از تونسی ها را جمع آوری کند تا بتواند به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کند. قرار است  تلویزیون تونس برنامه  مناظره  نامزدهای ریاست جمهوری را از ششم سپتامبر 2019 پخش کند.

اخبار بین الملل- رهبر  حزب النهضه تونس گفت: چنانچه این حزب با یوسف الشاهد نخست وزیر و رهبر حزب تحیا تونس(زنده باد تونس) درخصوص تقسیم قدرت به توافق برسد، از نامزدی او در انتخابات ریاست جمهوری 15 سپتامبر ( 24 شهریور ماه ) آینده حمایت خواهد کرد.

راشد الغنوشی تصریح کرد: نمایندگان النهضه درحال مذاکره با یوسف الشاهد هستند. اگر نتوانستند با او به توافق برسد النهضه یکی ار اعضای شورای رهبری را به عنوان نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری معرفی خواهد کرد.

به نوشته روزنامه تونسی الشروق، سخنگوی حزب النهضه با اشاره به نشست مشورتی و فراگیر این حزب در روز شنبه 12 مرداد ماه جاری گفت: در این نشست شرکت کنندگان درباره دو راهکار به  توافق رسیدند. اول اینکه یک نامزد از داخل النهضه برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری معرفی شود. دوم اینکه از یک نامزد خارج از این حزب حمایت شود.

عماد الخمیری افزود: دومین نشست مشورتی و فراگیر حزب النهضه روز سه شنبه هفته جاری برگزار خواهد شد و این حزب یکی از دو راهکار مورد توافق در نشست شنبه 12 مرداد ماه را انتخاب خواهد کرد.

حزب تحیا تونس که دومین حزب قدرتمند پس از حزب النهضه در پارلمان این کشور است، هفته گذشته اعلام کرد: یوسف الشاهد تنها نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری آینده است.

با درگذشت محمد باجی قاید السبسی رئیس جمهور فقید تونس،  عرصه جدیدی برای محک زدن سیاستمداران این کشور به وجود آمد. احزاب و گروه های سیاسی بزرگ تونسی برای معرفی کردن نامزد انتخاباتی محافظه کارانه عمل می کنند. چراکه رئیس جمهور آینده باید بتواند یکپارچگی ارضی  و سیاسی کشور را حفظ کند و محور وحدت ملی تونس باشد.

این در حالی  است که شبکه  المیادین گزارش داد که جنبش النهضه تصمیم گرفته است موضع خود درباره نامزدش برای انتخابات ریاست جهوری را به سه شنبه آتی موکول کند.