به گزارش افکارنیوز،

بر اساس اطلاعات سخنگوی دولت آلمان برلین بر خلاف فرانسه نمی خواهد به دلیل آتش سوزی فاجعه بار در جنگل های آمازون توافق تجارت آزاد با بلوک اقتصادی جنوب آمریکا موسوم به مرکوسور را کنار بگذارد.

اخبار بین الملل- یک سخنگوی دولت آلمان در برلین روز جمعه خبر داد که این توافق حاوی یک بخش پایدار بلندپروازانه با مقررات الزام آور برای حمایت از آب و هوا است. به گفته وی نهایی نکردن این توافق پاسخ مناسبی به آنچه در حال حاضر در برزیل اتفاق می افتد نیست.

سخنگوی دولت آلمان تاکید کرد که این توافق نامه حامی تجارت جهانی آزاد و منصفانه با استانداردهای بالای محیطی و اجتماعی است و این برای دولت فدرال آلمان اهمیت اساسی دارد.

این مقام آلمانی همچنین اظهار داشت که عدم انعقاد قرارداد مرکوسور سهمی در وضعیت جنگل های بارانی در برزیل نخواهد داشت. دولت آلمان این آمادگی را دارد که به برزیل در تلاش ها برای غلبه سریع بر این بحران سخت حمایت کند.

با وقـوع آتش سوزی ها در آمازون، فـرانسه بر خلاف آلمان با توافق تجارت آزاد موسوم به اروپا-مرکوسور به مخالفت پرداخته است.

«بررونو لومـر»، وزیر اقتصاد فـرانسه در این باره گفته است: موضع امـانوئل مکـرون رئیس جمهـور فرانسه، در خصوص توافق مـرکوسور بسیار شفـاف و روشن است. شرایط این تـوافق تجاری، رعایت تمامی تعهـدات توافق آب و هـوایی پـاریس و تعهدات مرتبط با گرم شدن کره زمین از سوی طـرفین بوده است.  بنابراین رئیس جمهـور به طور کاملا شفـاف اظهار داشتـه است چنانچه این تعهدات رعایت نشده باشد، فـرانسه نیز به نوبه خود در خصوص توافـق "مـرکوسور"، با توجه به عدم اجـرای تعهدات مربوط به توافق آب و هوایی پاریس، تصمیم گیری می کند.

رئیس جمهـور فـرانسه اعلام کرده است این کشور اکنون مخالف تـوافق تجارت آزاد بین اتحادیه اروپـا و مرکـوسور است. روز جمعه کـاخ الیـزه اعـلام کرد امانوئل مکـرون، با دروغگـو توصیف کردن «ژائیـر بولسونارو» ­رئیس جمهور برزیل درباره موضوع آب و هـوا، تصـریح کرده است این کشور با توافق اتحادیه اروپا-مرکوسـور مخالف است.

مذاکرات گروه کشورهای عضو بازار مشتـرک آمـریکای جنـوبی موسوم به «مـرکوسور» و اتحادیـه اروپـا بر سر تجـارت آزاد پس از 20 سال گفتگـو به نتیجه رسیده است. از این توافق به عنـوان رویـدادی مهم و تاریـخی برای حفظ و گسترش تجـارت آزاد در جـهان یاد می‌شود.

«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه روز جمعه، آتش‌سوزی گسترده در جنگل‌های آمازون را «بحران جهانی» نامید.

ماکرون همچنین در واکنش به این حادثه، خواهان قرار گرفتن این موضوع به عنوان دستورکار اصلی نشست گروه 7 شد.

ماکرون در حساب شخصی توئیتر خود نوشت:‌ «خانه ما می‌سوزد. به‌معنای واقعی کلمه. جنگل‌های بارانی آمازون- ریه‌هایی که 20 درصد اکسیژن سیاره ما را تأمین می‌کند- در حال سوختن است. این بحرانی بین‌المللی است. اعضای گروه 7، اجازه دهید این مورد اورژانسی را در دو روز برگزاری نشست مورد بحث قرار دهیم».

از سوی دیگر، «جایر بولسونارو»، رئیس‌جمهور برزیل، در پیامی توئیتری، اظهارات دارای لحن احساساتی ماکرون را دخالت در امور داخلی این کشور دانست و گفت: «تأسف می‌خورم که رئیس‌جمهور ماکرون به‌دنبال سوءاستفاده از مسئله داخلی برزیل و سایر کشورهای حوزه آمازون، به نفع اهداف سیاسی شخصی است».

ولسونارو افزود:‌ «پیشنهاد رئیس‌جمهور فرانسه مبنی بر مطرح شدن مسائل حوزه آمازون در نشست جی7 بدون دخالت دادن کشورهای منطقه، یاد آور طرز فکر استعمارگرانه‌ای است که در قرن 21 قابل قبول نیست».

همچنین ماکرون روز جمعه تهدید کرد جلوی عقد تفاهم‌نامه تجاری میان کشورهای حوزه آمازون و اتحادیه اروپا را خواهد گرفت.

از ابتدای سال جاری میلادی، 72 هزار مورد آتش سوزی در برزیل رخ داده است که 84 درصد بیشتر از دوره زمانی مشابه در سال 2018 است. بیش از نیمی از این آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌های آمازون رخ داده‌اند.

آتش‌سوزی اخیر در جنگل‌های آمازون به قدری وسیع است که در تصاویر ماهواره‌ای نیز قابل رویت است.

در اواخر ماه ژوئن اتحادیه اروپا با کشورهای آمریکای جنوبی موسوم به مرکوسور شامل برزیل، آرژانتین، پاراگوئه و اروگوئه درباره معاهده تجارت آزاد به توافق رسیدند. البته این توافق باید برای اجرایی شدن توسط کشورهای عضو اتحادیه اروپا به تصویب برسد.

علاوه بر فرانسه کشور ایرلند هم با توجه به آتش سوزی ها در جنگل آمازون یک وتو علیه این توافق تجارت برنامه ریزی شده را در دستور کار قرار داده در صورتی که برزیل حمایت موثرتر از جنگل های آمازون را در برنامه خود قرار ندهد.

نخست وزیر ایرلند در این باره ابراز نگرانی کرده که در سال جاری میلادی رکورد بالای نابودی جنگل های آمازون از طریق آتش سوزی ثبت شده است. وی تاکید کرد که توافق تجارت آزاد مورد مذاکره قرار گرفته با دولت های موسوم به مرکوسور هنوز تا تصویب آن حدود 2 سال فاصله دارد و ما در این دوره زمانی رفتارهای برزیل در برخورد با محیط زیست را دقیقا مورد بررسی قررار می دهیم.

در آستانه برگزاری نشست جی 7 برلین و پاریس در این باره با هم توافق کردند که مسئله آتش سوری ا در جنگل آمازون در این نشست در دستور کار قرار گیرد.

استفان زایبرت، سخنگوی دولت آلمان در این باره گفته است که وسعت این آتش سوزی ها بسیار وحشتناک و نه تنها برای برزیل بلکه برای تمام دنیا تهدید آمیز است.

رئیس جمهور برزیل در این باره گفته است که همه جای دنیا آتش سوزی های جنگلی رخ می دهد. این نباید به بهانه ای برای تحریم های بین المللی احتمالی تبدیل شود.