به گزارش افکارنیوز،

انتشار خبر شکایت عراق علیه کویت به شورای امنیت و متهم کردن این کشور به ایجاد تغییرات جغرافیایی در مرزهای دریایی مشترک دو کشور، واکنش کویتی‌ها را به دنبال داشته و آن‌ها از اینکه همسایه شمالی کویت خواهان پایان دادن به اختلافات گذشته نیست، ابراز نگرانی کردند.

اخبار بین الملل- «عبدالکریم الکندری» رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان کویت از وزارت خارجه این کشور خواست تا درباره شکایت عراق علیه کویت به شورای امنیت توضیح بدهد.

به نوشته روزنامه کویتی«القبس»، الکندری این اقدام عراق را تحولی خطرناک در روابط دیپلماتیک دو کشور دانست و آن را اقدام تحریک‌آمیز و مردودی خواند که بایستی با آن مقابله کرد به خصوص اینکه ترسیم مرزها بر اساس قطعنامه شماره ۸۳۳ سازمان ملل صادره از شورای امنیت در سال ۱۹۹۳ صورت گرفته و امری قطعی است و هر گونه تعرض به آن تعرض به حاکمیت کویت است.

روزنامه کویتی«الرأی» روز دوشنبه(دیروز) به نقل از برخی منابع دیپلماتیک در سازمان ملل از شکایت عراق علیه کویت به شورای امنیت خبر داد و نوشت: «محمد بحرالعلوم» نماینده عراق در سازمان ملل این نامه را به رئیس شورای امنیت ارائه کرده و از او خواسته است تا آن را ضمیمه اسناد رسمی شورا کند.

دولت عراق در این نامه آورده است که «دولت کویت در منطقه ساحلی بعد از منطقه شماره ۱۶۲ واقع در خور عبدالله با استفاده از تقویت منطقه کم عمق (فشت العیج) اقدام به تأسیس یکجانبه بندر کرده بدون آنکه عراق از آن مطلع باشد.»

الکندری همچنین با تأکید بر برخورد قاطعانه بین‌المللی با این ادعای عراق، افزود که قابل قبول نیست رسانه‌های رسمی کویت از نزدیکی روابط با عراق و پایان دادن به اختلافات سخن گویند و حال آنکه دولت عراق شکوائیه‌ای علیه کویت به شورای امنیت ارائه و آن را به تجاوز به مرزهای دریایی عراق متهم کند.

«اسامه الشاهین» نماینده پارلمان کویت نیز در این باره گفت که شکوائیه دولت عراق علیه کویت اقدامی تحریک‌آمیز است و از همسایه شمالی کویتی بعید نیست.

وی خواستار واکنش‌ عملی و واقع‌گرایانه دولت کویت و رعایت جوانب امنیتی و دیپلماتیک شد.