به گزارش افکارنیوز،

با اعلام نتایج نهایی انتخابات سپتامبر 2019 و پیشتازی ائتلاف کاحول-لاوان (آبی- سفید) برحزب نتانیاهو، با وجود آنکه رئووین ریولین، رئیس رژیم صهیونیستی تأکید زیادی بر تشکیل دولتی متحد از این دو داشت و جلسات مشترک سه گانه ای را تشکیل داد، اما باز هم بنی گانتز، رئیس ائتلاف کاحول- لاوان (آبی-سفید) حاضر به ایجاد ائتلافی با حضور نتانیاهو نشد.

اخبار بین‌الملل-  این عدم رضایت بنی گانتز در زمانی رخ می دهد که همه محافل سیاسی داخلی رژیم صهیونیستی بر ایجاد یک دولت متحد و عدم برگزاری انتخابات سوم در فلسطین اشغالی تأکید دارند.

فشار ائتلاف آبی- سفید

مهمترین نقطه فشاری که موجب عدم همراهی گانتز با نتانیاهو شد، پیمانی بود که بین او و هم ائتلافی هایش وجود داشت. گانتز برای به دست آوردن جایگاه اول در انتخابات سپتامبر 2019 با 3 مجموعه همراه شده بود: حزب یش عاتید به رهبریِ یائیر لاپید، حزب تازه تأسیسِ «امنیت اسرائیل» به ریاست موشه یعلون و شخص گابی اشکنازی که یک شخصیت مورد اعتماد نظامی در جامعه صهیونیستی محسوب می شد و بسیاری او را همراهی می کردند. این مجموعه برای کنار زدن نتانیاهو کنار هم جمع شده اند لذا در مقطعی که هدف این ائتلاف در حال تحقق بود بیرون آمدن گانتز به ضرر او و نقطه مقابل ائتلافی بود که در آن وارد شده بود.

از دست رفتن اعتبار اجتماعی- سیاسی گانتز

بنی گانتز ریاست مجموعه ای متشکل از 2 حزب و یک شخصیت معتبر را بر عهده داشت که هر کدام وزنه ای در عرصه سیاسی محسوب می شدند. اگرچه بنی گانتز خود نیز با حزبی که تأسیس کرد کرسی های قابل توجهی را به دست آورد اما بدون وجود این هم پیمانان امکان پیروزی بر نتانیاهو برای او طی یک دوره یکساله مقدور نبود و معلوم هم نبود که اگر تا این انتخابات بر نتانیاهو پیروز شود در دوره های بعد بتواند به همین اندازه در عرصه سیاسی صعود کند تا بتواند نتانیاهو را کنار بزند.  لذا خروج گانتز از ائتلاف و هم پیمانی با نتانیاهو در جامعه صهیونیستی موجب از بین رفتن تمام اعتباری می شد که او طی این دوره یکساله به دست آورده بود. از سوی دیگر در عرصه سیاسی هم اعتبار او از دست می رفت چرا که خیانت او به هم پیمانان تمام اعتبار سیاسی اش را از کف او می برد.

انتظار افول بیشتر نتانیاهو و صعود گانتز

بنی گانتز از سپتامبر 2018 اعلام کرد رسماً وارد عرصه سیاسی شده است و قصد دارد حزبی سیاسی را به وجود آورد. حضور گانتز در عرصه سیاسی با یک جهش همراه بود. او در اولین نظرسنجی های انجام شده پس از این اعلام به سرعت صعود کرد و طی 3 ماه تعداد کرسی هایش به حدود 15 کرسی رسید. در مقابل این نتانیاهو بود که از آن زمان کرسی های بیشتری را از دست داد. تا جایی که در نظرسنجی های فوریه و مارس 2019 همزمان با تأسیس ائتلاف آبی- سفید لیکود در نظرسنجی های مختلف بین 4 تا 6 کرسی از آبی- سفید عقب افتاد.

اگر حمایت های ترامپ و مسئله به رسمیت شناختن حاکمیت رژیم صهیونیستی بر جولان و برنامه ریزی نتانیاهو برای دریافت بقایای جنازه سرباز رژیم صهیونیستی جنگ 1973 از روسیه و اعلام الحاق کرانه باختری به سرزمین های 1948،  نبود نتانیاهو انتخابات آوریل 2019 را با همان فاصله به رقیب خود واگذار کرده بود.

با گذشت یک دوره 5 ماهه از انتخابات آوریل 2019 گانتز و ائتلاف همراهش بر نتانیاهو پیشی گرفتند و تجربه نشان داد با گذشت زمان آنها در عرصه سیاسی صعود بیشتری کرده اند و رقیب آنها دچار افول شده است. حال در این مقطع اگرچه تعداد کرسی های آنها یک کرسی بیشتر از لیکود است امّا به نظر می رسد با گذشت زمان فاصله آنها از لیکود بیشتر خواهد شد و نتانیاهو پایین تر از این خواهد رفت. لذا ائتلاف با نتانیاهو، کمک به او برای سقوط نکردن تلقی می شود و منطقی است که او حاضر به این ائتلاف نشود.

خبری که ایمن عودة در خصوص اعلام 10 توصیه از سوی فهرست عربی منتشر کرد این دیدگاه را تقویت می کند. ایمن عودة یکی از دو رهبر فهرست مشترک عربی طی روزهای گذشته اعلام کرد گانتز به او گفته است تا با 10 توصیه نخست وزیری بنی گانتز وارد عرصه اعلام توصیه شوند و هدفش این بوده تا مسئولیت تشکیل دولت به نتانیاهو واگذار شود و نتانیاهو با شکست در تشکیل کابینه روند نزولی اش را تکمیل کند.

انتظار برای آغاز محاکمه نتانیاهو

یکی از نقاط ناامید کننده برای نتانیاهو در عرصه سیاسی و جامعه صهیونیستی، پرونده های فسادی است که در دستگاه قضایی رژیم صهیونیستی وجود دارد. او در حال حاضر 4 پرونده فعال و آمادگی رسیدگی دارد و یک پرونده هم ممکن است به این تعداد اضافه شود. علاوه بر اینکه همسر و پسر نتانیاهو نیز در کنار او پرونده هایی دارند. قرار است این پرونده ها به زودی در فاصله کمتر از یک ماه رسیدگی شوند. اخبار منتشر شده در رسانه های رژیم صهیونیستی حکایت از عدم موافقت مندلبلیت، دادستان کل از درخواست تعویق رسیدگی به این پرونده ها از سوی نتانیاهو دارند و این معنایش آن است که به زودی نتانیاهو دادگاهی خواهد شد و اگر اتهاماتش اثبات شود حتی اگر موفق به تشکیل ائتلاف هم شده باشد باز باید پست نخست وزیری را کنار بگذارد.

به نظر می رسد بنی گانتز با عدم همراهی با نتانیاهو به دنبال خریدن زمان است تا با آغاز فرآیند رسیدگی قضایی نتانیاهو سقوط کامل او را مشاهده کند. در نقطه مقابل نتانیاهو امیدوار است با تشکیل ائتلاف بتواند پیش از رسیدگی به پرونده های قضایی اش با تصویب قانون مصونیت حقوقی و قضایی نخست وزیر، خود را از این مسئله برهاند. مسئله ای که پس از انتخابات آوریل 2019 نتوانست اجرایی کند.