به گزارش افکارنیوز،

تظاهرات‌هایی سه‌شنبه (روز گذشته) در بغداد، بصره و برخی دیگر از شهرهای جنوب عراق برگزار شد که گفته می‌شود در اعتراض به معضل بیکاری و مشکلات معیشتی بود.

«قیس الخزعلی» دبیر کل «عصائب اهل الحق» عراق در واکنش به این تظاهرات، بیانیه‌ای منتشر و از وجود «دست‌های پلید» در این تظاهرات خبر داد.

الخزعلی در این بیانیه اعلام کرد: «کشته شدن افراد بی‌گناه، فرزندان تظاهرات کننده ما و زخمی شدن این شمار از نیروهای امنیتی ما، بیانگر وجود دست‌های پلیدی است که در پی بی‌ثبات کردن [عراق] است؛ هر چند به قیمت جان غیر نظامیان تمام شود».

پایگاه خبری «بغداد الیوم» به نقل از دبیر کل عصائب گزارش داد که «ما درباره چنین طرحی -پیش از آغاز آن- هشدار داده بودیم و همچنان درباره آن هشدار می‌دهیم».

وی در ادامه تأکید کرد: «حق ملت ماست است که برای مطالبه حقوق خود، تظاهرات کند، ولی با حفظ مسالمت‌آمیز بودن تظاهرات و دوری کردن از دست‌های پنهانی که می‌خواهند وضعیت را به سمت خطرناکی هدایت کنند، باید فرصت را از دشمنان سلب کنند».

الخزعلی با بیان اینکه اطلاعات موثقی از این دستهای پنهان در اختیار دارد، از سرویس‌های امنیتی خواست که در برخورد با تظاهرات‌کنندگان مسالمت‌آمیز، خویشتنداری کنند.

وی در پایان برای افراد زخمی شفای عاجل مسئلت و از خداوند متعال خواست که مکر دشمنان عراق را به خودشان بازگرداند.

وزارت بهداشت عراق شامگاه گذشته با صدور بیانیه‌ای گفت که «در این تظاهرات یک نفر کشته و 200 نفر از جمله 40 نیروی امنیتی زخمی شدند».

عبدالمهدی هم در بیانیه‌ای ضمن تأکید بر حق تظاهرات‌کنندگان برای اعتراض در چارچوب قانون اساسی این کشور خواستار حفظ نظم عمومی و اجتناب از آسیب زدن به اموال عمومی شد.

این نخستین بار نیست که معترضان عراقی در اعتراض به پایین بودن سطح خدمات عمومی و عدم فرصت شغلی دست به تظاهرات می‌زنند؛ چرا که پیش از به قدرت رسیدن عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق نیز به همان دلایل ذکر شده چند بار دست به تظاهرات زده بودند که در نتیجه آن، ده‌ها نفر کشته و زخمی شدند.