به گزارش افکارنیوز،

«جری متیوس متجیلا» (Jerry Matthews Matjila ) نماینده آفریقای جنوبی در سازمان ملل و رئیس دوره‌ای شورای امنیت در ماه‌  آگوست و اکتبر اعلام کرد، سازمان ملل از سال ۱۹۴۸ (سال اشغال فلسطین) ۷۲ قطعنامه درباره «فلسطین و اسرائیل» صادر کرده که حتی یکی از آنها هم اجرایی نشده است.

اخبار بین‌الملل- رئیس شورای امنیت در پاسخ به سوال روزنامه فرامنطقه‌ای «القدس العربی» درباره ناکارآمدی نهادهای بین‌المللی در قبال مبارزه ملت فلسطین برای آزادی و استقلال گفت: موضع کشور من درباره مسأله فلسطین کاملا واضح است و (این موضع) حمایت از فلسطینی‌ها و حقوق مشروع آنهاست. مشکل این است که شورای امنیت قطعنامه صادر می‌کند اما آن را پیگیری نمی‌کند و شما به سختی (کار) در داخل شورای امنیت آگاه هستید. از برادران فتح و حماس خواستیم با هم متحد شوند و صف‌هایشان را یکی کنند؛ همچنین از کشورهای منطقه درخواست کردیم موضعشان را متحد کنند. ما همچنان معتقدیم که راهکار دو دولتی ممکن است، ما برخورداری اسرائیل و فلسطین از صلح در چارچوب مرزهای امن را تأیید می‌کنیم، از سال ۱۹۶۷ راهکار دو دولتی تصویب شد، یکی از این دولت‌ها در طول دو سال تأسیس شد اما دیگری همچنان متولد نشده و این برای شورای امنیت یک نقص است.

وی ادامه داد: می‌دانیم که ما باید اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها را راضی کنیم که بنشینند و مشکلاتشان را با گفت‌وگو حل کنند، دو طرف نزاع را به آفریقای جنوبی دعوت کردیم و به آنها گفتیم ببینید ما باید چه کار کنیم و چگونه نزاع را با گفت‌وگو حل کنیم، شما نیز می‌توانید نزاع را با گفت‌وگو حل کنید. خشونت تنها خشونت می‌آورد و این خشونت از طریق نسل‌‎ها در صد سال آینده ادامه پیدا می‌کند. امیدواریم که اینها طرح صلحی را بر روی میز بگذارند که مناسب دو طرف باشد ، دو طرف آن را بپذیرند و بنشینند و مشکل را حل کنند. زمان به سرعت می‌گذرد و ما زمان زیادی را از دست داده‌ایم، می‌خواهیم به خاطر فرزندانمان صلح حقیقی را ببینیم.

گروه‌های مختلف فلسطینی اول ماه جاری (مهرماه) در یک کنفرانس مطبوعاتی در غزه از طرح خود برای پایان اختلافات میان فتح و حماس با هدف تحقق آشتی ملی رونمایی کردند (+) ، حماس از این طرح استقبال کرد اما فتح تا کنون با آن همراه نشده است.