به گزارش افکارنیوز،

نارندرا مودی، نخست وزیر هندوستان بر این مساله تاکید کرد، نباید اختلافات به مناقشاتی بین هندوستان و چین بدل شوند و افزود: دو کشور مدت‌هاست که به صورت موفقیت آمیز دیدگاهی را تحقق بخشیده‌اند که در جریان نشست غیر رسمی "ووهان"، چین تصویب شد.

اخبار بین‌الملل- وی به نشست ۲۰۱۸ در ووهان چین اشاره کرد و گفت: ارتباط استراتژیک بین دو کشور افزایش یافته است. ما قول داده‌ایم تا اجازه ندهیم مناقشات افزایش یابد. امروز نشست چنای عصر جدیدی در روابط بین دو کشور است. دو کشور راه‌حل‌هایی قابل قبول برای مسائل مناقشه آمیز می‌یابند.

شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین نیز به نخست وزیر هند گفت، این یک ایده خوب بوده است. ما قادریم تا همکاری نزدیکتری داشته باشیم. مذاکرات بسیار خوب بوده است.

پس از لغو وضعیت ویژه کشمیر توسط دولت هندوستان که باعث شد تا منطقه لدخ یک قلمروی اداری مجزا در هندوستان شود، دولت پکن اعلام کرد که تمام منطقه لدخ یک قلمروی مناقشه آمیز است.

دولت چین گفته که این تصمیم از سوی دولت هندوستان غیرقابل قبول است و باید از آن صرف نظر کند در حالی که دهلی نو تاکید دارد این تصمیم تاثیری بر خط کنترل واقعی بین چین و هندوستان ندارد؛ چین و هندوستان قریب به ۴۰۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند که اکثر آن مورد مناقشه است.

در دیدار میان نخست وزیر هندوستان و رئیس جمهوری چین همچنین دو طرف توافق کردند تا تبادلات و آموزش‌های مشترک در میان تمدن دو کشور برای دسترسی به توسعه و شکوه مشترک را ارتقا دهند.

دیدار میان نارندرا مودی با رئیس جمهوری چین در حالی صورت گرفت که مودی امروز (شنبه) حین میزبانی از شی جینپینگ در منطقه ساحلی ماهابالی‌پورام، اقدام به جمع آوری زباله‌ها و بطری‌های آب کرد.