به گزارش افکارنیوز،

نشست وزرای دفاع کشورهای عضو سازمان همسود امروز در شهر «باکو»  پایتخت آذربایجان برگزار شد.

اخبار بین‌الملل- در این نشست وزرای دفاع آذربایجان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان حضور داشتند.

در قالب جلسه مشترک مسائل همکاری همه جانبه نظامیان کشورهای عضو سازمان همسود مورد بررسی قرار گرفت و گزارشات درباره مقابله با هواپیماهای بدون سرنشین در قالب مبارزه با سازمان‌های تروریستی در سوریه و ادامه مشارکت علمی تحلیل شدند.

مقامات ارشد نظامی همسود نتایج پنجمین دوره مسابقات ورزشی بین نظامیان که به تازگی برگزار شد را بررسی کردند و خواستار حضور سربازان دیگر کشورها در این مسابقات شدند.

حضار با تأکید بر ادامه تقویت روابط ستادهای کل نیروهای مسلح همسود طبق منافع ملی کشورهای عضو، برای برآوردن این هدف برنامه همکاری نظامی سازمان همسود تا سال 2025 را تصویب کردند.

وزرای دفاع خواستار تقویت ظرفیت مقابله سازمان با تهدیدات و چالش‌های معاصر شدند.

علاوه بر این مسائل توسعه ابزارها برای تبادل اطلاعات مختلف برای تأمین امنیت هسته‌ای، شیمیایی و بیولوژیکی مطرح شد.

وزرای دفاع همسود از پیشنهاد تأسیس ستاد آموزشی این سازمان در آکادمی نظامی ستاد کل نیروهای مسلح روسیه حمایت کردند.

تصمیمات گرفته شده در این نشست با هدف توسعه تعاملات همه جانبه بر اساس منافع ملی اعضای سازمان همسود تصویب شد.

سازمان کشورهای مستقل مشترک‌المنافع پس از فروپاشی شوروی سابق شکل گرفت و اولین نشست این سازمان آگوست سال 1993 میلادی برگزار شده است.

بیانیه تأسیس این سازمان 21 دسامبر 1991 (20 آذر 1380) در «آلماتی» منتشر و توسط سران کشورهای شرکت کننده در نشست از جمله آذربایجان، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان و اوکراین امضا شد.

گرجستان 8 اکتبر 1993 (16 مهر1382) به دنبال موافقت رؤسای جمهور کشورهای عضو با درخواست عضویت این کشور در این سازمان به عضویت سازمان کشورهای مستقل مشترک‌المنافع درآمد.