به گزارش افکارنیوز،

اوو مورالس، رئیس جمهور بولیوی که حالا تبدیل به پرسابقه‌ترین رئیس جمهور این کشور شده، با فشارهای فزاینده‌ای از جانب گروه‌های مخالف برای استعفا دادن و یا برگزاری یک انتخابات جدید مواجه است.

اخبار بین‌الملل- یک گروه بین‌المللی نیز مشغول بررسی و تحقیق درباره انتخابات 20 اکتبر بولیوی است. مخالفان دولت بولیوی دچار اختلاف و چنددستگی هستند اما گروه‌های مدنی و معترض به اعتراضاتشان علیه دولت مورالس ادامه داده و در راستای این اقدامات خود به برپایی اعتصاب و مسدود کردن خیابان‌ها در چندین شهر پرداخته‌اند.

دوشنبه شب در جریان یک تجمع اعتراضی بزرگ در شهر سانتاکروز در شرق بولیوی، لوییس فرناندو کاماچو، یک رهبر جنبش اعتراضی این کشور و از چهره‌های کلیدی مخالف دولت از حامیانش خواست رو به اخلال در کار نهادهای دولتی بیاورند و این فرآیند را از امروز سه‌شنبه شروع کنند.

او به تجمعی متشکل از ده‌ها هزار تن از معترضان گفت: ما تصمیم گرفته‌ایم تا اعتصاب نامحدود ملی را رادیکالیزه کنیم.

او وعده داده که امروز به همراه یک نامه استعفای در نظر گرفته شده برای مورالس به سمت شهر لاپاز راهپیمایی کند. کاماچو پیش از این یک ضرب‌الاجل 48 ساعته برای استعفای مورالس تعیین کرده بود که دوشنبه شب منقضی شد.

مورالس که در سال 2006 قدرت را در بولیوی به دست گرفت حدود 14 سال است که رئیس جمهور این کشور بوده است و اخیراً نیز از پیروزی خود در انتخابات ریاست جمهوری 20 اکتبر دفاع و از بررسی و تحقیق بین‌المللی درباره نتیجه این انتخابات به هدف حل بحران حمایت کرده است.

با تداوم اغتشاشات سیاسی در بولیوی، روز دوشنبه یک هلیکوپتر حامی مورالس بعد از برخاستن از مکانی در شهر کولکویری در جنوب لاپاز به علت نقص فنی مجبور به فرود اضطراری شد و در این رخداد به کسی آسیبی وارد نشد.

مورالس در توییتر گفت: ما با این هلیکوپتر به یک حادثه برخوردیم و مساله به صورت تمام و کمال هدف تحقیق قرار می‌گیرد.

کارلوس مسا، نامزد ریاست جمهوری مخالفان دولت بولیوی که در انتخابات 20 اکتبر در رده دوم قرار گرفت نامزدی ریاست جمهوری مورالس را غیرقانونی دانسته و روز یکشنبه پیشنهاد برگزاری انتخابات جدید را داد. او همچنان معتقد است که در انتخابات ریاست جمهوری اخیر تقلب صورت گرفته است.

اِوو مورالس در این انتخابات در پایان با برتری 10 درصدی بر نفر دوم توانست شرایط پیروزی در دور اول انتخابات را به دست بیاورد اما این نتیجه بعد از یک وقفه حدودا 24 ساعته در شمارش آرا اعلام شد؛ اتفاقی که به اختلافات و تنش‌ها دامن زد چرا که تا قبل از آن نتایج حاکی از کشیده شدن انتخابات به دور دوم بودند.

مناقشه مربوط به این انتخابات در ادامه باعث به راه افتادن اعتراضات در بولیوی شد و در جریان این اعتراضات معترضان با پلیس درگیر شدند و شهرهای مختلف شاهد اعتصاب و بند آوردن خیابان‌ها بودند. سازمان کشورهای قاره آمریکا به عنوان ناظر رسمی انتخابات بولیوی مشغول پیشبرد یک فرآیند بررسی شمارش آرای انتخابات بوده و انتظار می‌رود که تحقیقات این سازمان قبل از 15 نوامبر خاتمه یابد.