«کریستوف کاستانر»، وزیر کشور فرانسه در واکنش به اعتراضات روز گذشته جلیقه زردها در پاریس و در برخی دیگر از شهرهای فرانسه، معترضان را «دزد و اوباش»، توصیف کرد.

اخبار بین الملل - به گفته وزیر کشور فرانسه، روز گذشته تعداد کمی از معترضان حضور داشتند، و آن چه بیشتر در خیابان‌ها دیده می‌شد، دزدها و افراد اوباش و نادان بودند.

واکنش وزیرکشور فرانسه به اعتراضات جلیقه زردها در پاریس که روز گذشته به خشونت کشیده شد، برجسته‌ترین واکنش از سوی مقامات رسمی فرانسه به تحولات روز گذشته این کشور است.

روز گذشته اعتراضات جلیقه زردها در فرانسه به خشونت کشیده شد و در نتیجه دخالت پلیس این اعتراضات تا ساعات پایانی شب ادامه یافت.

خشونت در مراکز مختلفی از شهر پاریس در جریان اعتراضات جلیقه زردها در شرایطی صورت گرفت که این اعتراضات وارد یک سالگی خود شده است و از یک سال گذشته به این سو اعتراضات جلیقه زردها در شهر پاریس و دیگر شهرهای فرانسه ادامه داشته است.

از طرف دیگر اعتراضات جلیقه زردهای فرانسوی در حالی ادامه دارد که پلیس فرانسه به تازگی برگزاری هر نوع تجمع در خیابان های اطراف کاخ الیزه را ممنوع اعلام کرده است و پیش از این «امانوئل ماکرون» رئیس جمهوری فرانسه دستور ممنوعیت تظاهرات در برخی خیابان معروف را صادر کرده بود.

به تازگی نیز پارلمان فرانسه لایحه «ضدخرابکاری» دولت فرانسه که با هدف تشدید برخورد با اقدام‌های مخرب معترضان تدوین شده بود را تصویب کرد ولی این قانون از سوی شورای قانون اساسی فرانسه رد شد.

جلیقه زردها معتقدند ارائه این لایحه از سوی دولت ماکرون نشان دهنده روحیه دیکتاتوری اوست و خواهان استعفای او هستند.

همچنین به دنبال گزارش‌های بی‌شمار از خشونت‌ها علیه معترضان، سازمان ملل متحد اخیرا از دولت فرانسه خواسته است در زمینه خشونت پلیس فرانسه علیه معترضان در تظاهرات‌های جلیقه‌زردها تحقیق و تفحص کند.

اعتراضات سراسری در فرانسه از اواسط نوامبر ۲۰۱۸ آغاز شده و علی رغم عقب نشینی دولت ماکرون از اجرای برخی اصلاحات اقتصادی و مالی، این اعتراضات در حالی که به یکسالگی خود رسیده است، همچنان ادامه دارد.