مشارکت بالای مردم هنگ‌کنگ در انتخابات شورا که در آرامش کامل برگزار شد، نشان‌دهنده حمایت از «کری لام» فرماندار این منطقه خودمختار است.

اخبار بین الملل- به نوشته خبرگزاری «رویترز»، داده‌های منتشر شده از سوی دولت نشان می‌دهد بیش از ۲.۳ میلیون نفر تا ساعت ۵:۳۰ بعدازظهر به وقت محلی در حوزه‌های انتخاباتی حاضر شده‌اند، که از مشارکت ۵۶ درصدی مردم هنگ‌کنگ در این انتخابات حکایت دارد.

این درحالی است که در انتخابات دوره قبل که چهار سال پیش برگزار شد حدود ۱.۴۷ میلیون نفر شرکت کرده بودند.

لام وعده داده است دولت او «با جدیت بیشتری» به دیدگاه‌های شوراهای این منطقه گوش فرا خواهد داد.

او درباره وضعیت حاکم بر هنگ‌کنگ در  روز رأی‌گیری گفت: «امیدوارم این شکل از ثبات و آرامش فقط به‌خاطر انتخابات امروز نباشد بلکه برای نشان دادن این امر باشد که هیچکس نمی‌خواهد هنگ‌کنگ دوباره به اوضاع هرج‌ومرج بیفتد».

در صورتی که نمایندگان معترضان بتوانند کنترل شوراها را به‌دست گیرند قادر خواهند بود ۶ کرسی در شورای قانون‌گذاری هنگ‌کنگ و ۱۱۷ کرسی در هیأت ۱۲۰۰ نفری این منطقه به دست آورند که مدیریت اجرایی را تعیین می‌کند.

یکی از معترضان هنگ‌کنگی در این باره گفت: «انتخابات شوراهای منطقه درست شبیه به یک همه‌پرسی درخصوص فعالیت‌های اجتماعی ماه‌های اخیر است».

«جرمی چان» یکی از رأی‌دهندگان هنگ‌کنگی به رویترز گفت این انتخابات می‌تواند فرصتی برای ابراز وجود حامیان پکن باشد. او با انتقاد از معترضان گفت: «آن‌ها باور دارند که برای دموکراسی مبارزه می‌کنند، برای هنگ‌کنگ مبارزه می‌کنند اما آشوب‌گران فقط چیزی که بخواهند می‌شنوند».

از ماه ژوئن‌ (اواخر خرداد ماه)، منطقه نیمه مختار هنگ کنگ به صحنه آشوب تبدیل شده است و معترضانی که ابتدا به لایحه استرداد مجرمین به دولت مرکزی چین اعتراض داشتند، هم‌اکنون با لغو این لایحه همچنان به اعتراضات خشونت‌آمیز خود ادامه می‌دهند و خواستار آزادی‌های بیشتر شده‌اند و برای دولت شرط‌گذاری کرده‌اند.

معترضان هنگ کنگ هم‌اکنون خواستار جدایی کامل از چین شده‌اند و در مقابل نیز دولت‌ چین نیز به کشورهای غربی و به طور خاص آمریکا و بریتانیا در خصوص دامن زدن به اعتراضات هنگ کنگ هشدار داده و خواستار توقف مداخله در امور هنگ کنگ شده است.

از جمله شروط این معترضان که اخیراً به استفاده از سلاح‌هایی همچون تیر و کمان برای حمله به نیروهای امنیتی روی آورده‌اند، برکناری کری لام است.