به گزارش افکارنیوز،

در ادامه تنش‌ها بین پکن و واشنگتن درباره مسائل مختلف شامل دخالت‌های مکرر آمریکایی‌ها درباره ناآرامی‌ها در هنگ‌کنگ، معاون وزیر خارجه چین ضمن انتقاد از مواضع ضد چینی و ضد روسی آمریکا گفته که این مواضع راه به جایی نخواهند برد.

اخبار بین‌الملل«لی یوچِنگ» معاون وزیر خارجه چین روز دوشنبه (دیروز) در اظهاراتی در جمع خبرنگاران مواضع و سیاست‌های آمریکا علیه چین و روسیه را «محکوم به شکست» خوانده است.

این مقام ارشد چینی با اشاره به اظهارات چندی پیش «ولادیمیر پوتین» درباره ضدیت آمریکا با روسیه و چین در عرصه بین‌المللی گفت: «من کاملا با ارزیابی و نقطه نظر رئیس‌جمهور پوتین موافقم».

رئیس‌جمهور روسیه اوایل ماه جاری میلادی در جریان سخنرانی در یک مجمع اقتصادی در این کشور گفته بود که هدف اصلی واشنگتن به جای آنکه تقویت «روابط اقتصادی بین‌المللی متوازن» باشد، مقابله و ایستادن در برابر توسعه چین و روسیه است.

ولادیمیر پوتین همچنین مواضع ضد روسی و ضد چینی آمریکا را «اشتباهی عمیق» خواند و به آمریکایی‌ها درباره عواقب این مواضع هشدار داد.

لی یوچِنگ معاون وزیر خارجه چین همچنین تاکید کرد، آمریکا با اتخاذ تصمیم‌های یکجانبه در تلاش برای پس زدن مسیر تحولات تاریخ است اما تلاش‌هایش با هیچ حمایتی از سوی جامعه بین‌المللی مواجه نشده است.

وی افزود: «من معتقدم که این رویکردهای آمریکا محکوم به شکست هستند».

اظهارات این مقام پکن در شرایط مطرح شده که دولت چین در اعتراض به «دخالت آمریکا در امور هنگ‌کنگ»، سفیر واشنگتن در پکن را احضار کرد. هنگ‌کنگ از بیش از ۶ ماه پیش صحنه اعتراضاتی است که در هفته‌های اخیر به آشوب و تخریب اموال عمومی بدل شده است.