به گزارش افکارنیوز،

سال 2019 میلادی شاهد صدها مورد نقض حقوق کودکان فلسطینی بوده که موسسات دولتی، حقوق بشری و نهادهای رسیدگی به امور اسیران آن را ثبت کرده‌‌اند.

 

اخبار بین الملل - این سال از نظر آنها، سالی بسیار سخت برای کودکان فلسطین توصیف شده است، این در حالی است که جهان، روز سی‌ام نوامبر را به عنوان روز جهانی کودکان جشن گرفته بود.

شکنجه روحی و جسمانی

«عبدالناصر فروانه» رئیس بخش مطالعات و اسناد هیئت امور اسیران و آزادگان در نوار غزه می‌گوید حدود 220 کودک فلسطینی در حال حاضر در پشت میله‌های زندان اشغالگران به سر می‌برند که در بازداشتگاه‌های مجدو و عوفر و در شرایط بسیار سختی که اشغالگران برای آنها ایجاد کرده‌اند، به سر می‌برند.

فروانه افزود اشغالگران، از ابتدای سال 2019 میلادی، حدود 850 کودک را بازداشت کردند، کودکان فلسطینی در زندان‌های اشغالگران در معرض اقدامات تجاوزکارانه مستمر اعم از شکنجه روحی و جسمانی بهداشتی قرار دارند.

بازداشت‌های هدفمند

رئیس بخش مطالعات و اسناد هیئت امور اسیران و آزادگان در غزه می‌گوید اداره زندان‌های رژیم اشغالگر، کودکان اسیر را از ساده ترین حقوقشان همچون حق آموزش و حق ارتباط با خانواده و دیگر حقوق محروم کرده است.

وی افزود : ما از بازداشت‌هایی سخن می‌گوییم که فوق العاده نیست، بلکه بازداشت‌های هدفمند و مستمر و با آمار روزافزون است که در چارچوب سیاست عمدی اشغالگران در هدف قرار دادن کودکان فلسطینی قرار دارد.

تحرکات بین المللی و رسواسازی جنایات

فروانه تصریح می‌کند باید در تمام سطوح بین المللی، منطقه‌ای و محلی دست به تحرک زد و نهادهای بین المللی و حقوق بشری هم به مسئولیت خود در قبال اسیران دربند اشغالگران به ویژه کودکان و افراد کم سن و سال عمل کنند.

وی خواهان ثبت و مستند کردن جنایات اشغالگران و رسوا کردن آنها در سطح رسانه‌ای، سیاسی و حقوقی شد و افزود اشغالگران تجاوزات روزانه خود را با در پیش گرفتن سیاست بازداشت به ویژه علیه کودکان در قدس اشغالی تشدید کرده‌اند.

محرومیت و قتل تدریجی

از سوی دیگر «طارق شلوف» سخنگوی موسسه «مهجة القدس» اظهار داشت اداره زندان‌های اشغالگران، خانواده‌های کودکان اسیر را از ارسال البسه زمستانی و پوشش گرم محروم کرده است، هدف اشغالگران، قتل آرام و تدریجی اسیران در برابر دیدگان جهانیان است.

شلوف به پایگاه خبری فلسطین الیوم گفت تلاش‌هایی از سوی اشغالگران برای قتل هدفمند اسیران از طریق در پیش گرفتن سیاست کوتاهی پزشکی و تاخیر در انجام عمل جراحی و معاینات پزشکی لازم صورت می گیرد.

بیماری‌های اسیران و کوتاهی پزشکی اشغالگران

شلوف اظهار داشت : سیاست‌های اشغالگران منجر به شیوع بیماری‌ها در بدن اسیران به ویژه کودکان شده است به طوری که شماری از اسیران از جمله «میسرة أبو حمیدیة، خالد بارود، بسام السایح، وسامی أبو دیاک» در نتیجه آن به شهادت رسیده‌اند.

خشونت علیه اسیران هنگام بازداشت و بازجویی

سخنگوی موسسه مهجه القدس همچنین به شیوه‌های خشونت‌آمیزی که اشغالگران در جریان بازداشت کودکان و بازجویی آنها در زندان‌های خود مورد استفاده قرار می‌دهند، اشاره کرد و گفت بهترین شاهد مثال در این زمینه رفتارهایی است که با کودک اسیر به نام احمد مناصره صورت گرفت و اشغالگران برای گرفتن اطلاعات از وی در بازجویی، او را با وجود وضعیت خطرناک جسمانی تحت فشار گذاشتند.

تعداد کودکان شهید

از سوی دیگر جنبش جهانی دفاع از کودکان اعلام کرده است از آغاز انتفاضه الاقصی در سال 2000 میلادی تا مارس گذشته، 2121 کودک در حمله مستقیم اشغالگران به شهادت رسیده‌اند.

این جنبش همچنین از محاکمه 700 کودک توسط اشغالگران اسرائیلی خبر داد و تاکید کرد هرگز محاکمه عادلانه‌ای بر اساس قوانین بین المللی و انسانی برای کودکان اسیر صورت نمی‌گیرد.

شهدای کودک در غزه

بر اساس گزارش وزارت بهداشت فلسطین، شمار شهدای کودک فلسطینی از آغاز سال 2019 میلادی به 27 نفر رسید که 23 نفر از آنها در نوار غزه به ویژه در جریان شرکت در راهپیمایی‌های بازگشت و شکستن محاصره در شرق این منطقه به شهادت رسیده بودند.

از زمان آغاز راهپیمایی‌های بازگشت(در مارس 2018) تا کنون، نظامیان صهیونیست، 46 کودک شرکت کننده در راهپیمایی‌های بازگشت در نوار غزه را به شهادت رساندند و 3691 نفر دیگر زخمی شدند. در جریان تجاوز اخیر رژیم صهیونیستی به نوار غزه هم، هشت کودک از جمله پنج کودک عضو خانواده السوارکه در بمباران منزلشان در دیرالبلح در مرکز نوار غزه به شهادت رسیدند.

بر اساس گزارش فلسطین الیوم، توافق حقوق کودکان که مجمع عمومی سازمان ملل متحد در بیستم نوامبر سال 1989 میلادی تصویب کرد، شامل 54 ماده است که تمام حقوق کودکان اعم از حق زنده ماندن، بهداشت،‌رشد و آموزش، مشارکت، حمایت و حقوق کلی را تضمین کرده است.

اشغالگران صهیونیست مسئول نقض حقوق کودکان فلسطینی هستند، زیرا اشغالگران هیچ ارزش و جایگاهی برای توافقات و مقررات بین المللی حقوق بشر از جمله توافق حقوق کودکان نیستند، اشغالگران هرگز به تعهدات مربوط به حقوق بشر و آزادی های اساسی پایبند نیستند.