به گزارش افکارنیوز،

«حامد کرزی» رئیس جمهور سابق افغانستان با اشاره به گزارش‌ها مبنی بر توافق طالبان برای کاهش حملات در صورت امضای توافقنامه صلح با آمریکا گفت که «کاهش خشونت‌ها» در این چنین مرحله‌ای برای افغانستان موضوع مهمی است.

اخبار بین الملل- کرزی به بی‌بی‌سی گفت که پافشاری بیش از حد دولت افغانستان برای اعلام آتش‌بس مانع آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی می‌شود و از رئیس جمهور این کشور خواست تا با پایان به بهانه‌تراشی و تاکید بر آتش‌بس هرچه زودتر برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی آغاز شود.

دولت افغانستان در حالی به برقراری آتش‌بس پیش از آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی تاکید دارد که «سهیل شاهین» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان می‌گوید که پس از امضای توافقنامه با آمریکا مذاکرات بین‌الافغانی آغاز می‌شود و در این گفت‌وگوها درباره آتش‌بس بحث و تبادل‌نظر خواهد شد.

روز گذشته نیز «سرور دانش» معاون دوم رئیس جمهور افغانستان گفت که کاهش خشونت‌ها مشکلات کشور را حل نمی‌کند و چنین طرحی نوعی فرار از برقراری صلح و فریب دادن مردم و جامعه جهانی است.

از سوی دیگر، طالبان می‌گوید که با آمریکا توافق کرده تا در صورت امضای توافقنامه صلح حملاتش علیه نیروهای خارجی و همچنین نیروهای دولتی افغانستان را کاهش دهد اما درباره آتش‌بس توافقی صورت نگرفته است.

گفتنی است که اخیراً نیز نماینده ویژه آلمان در افغانستان،نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان، سفیر غیرنظامی سازمان ناتو، نماینده ویژه اتحادیه اروپا و نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در نشستی چندجانبه درباره آتش‌بس، کاهش خشونت، آمادگی‌ها برای دوران پسا صلح، مذاکرات بین‌الافغانی، تضمین‌ها و تعهدات آینده، فراگیر بودن روند صلح افغانستان و بُعد منطقه‌ای آن گفت‌وگو کردند.