به گزارش افکارنیوز،

تصمیم دولت سعودی برای کوچ اجباری هزاران نفر در شمال غرب عربستان به بهانه ساخت پروژه شهر «نئوم»، خشم اعضای قبائل ساکن در این منطقه را برانگیخته است.

اخبار بین الملل- اعضای قبیله «حویطات» در شمال غرب عربستان این روزها در بیم تصمیم دولت سعودی برای اخراج اجباری آن‌ها از خانه و زمین‌هایشان هستند. به گفته منابعی در داخل این قبیله، دولت می‌خواهد زمین‌هایشان را بدون پرداخت پول یا جایگزینی از آن‌ها سلب کند.

از این رو، اعضای قبیله «حویطات» در شبکه‌های اجتماعی به طور گسترده به این طرح اعتراض کرده و با درج هشتک #الحویطات_ضد_الترحیل_نیوم۳ (حویطات ضد کوچ اجباری-نئوم ۳) اعلام کردند که به هیچ وجه از زمین‌های خودشان دست نخواهند کشید. آنها همچنین از اینکه مقامات به خواسته‌هایشان بی توجهی می‌کنند و رسانه‌های رسمی صدای اعتراضشان را منعکس نمی‌کنند ابراز انزجار کردند.

در ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، تعدادی از ساکنان منطقه در اقدامی اعتراضی تجمع کرده و یکی از آن‌ها به یک مسئول سعودی می‌گوید که نامه اعتراض ‌آمیزشان به دست «محمد بن سلمان» رسیده است. آن‌ها مدام تأکید می‌کنند که به زور و اجبار خانه و زمین‌هایشان را ترک نخواهند کرد.

یکی از کاربران به نام عبدالرحمن الحویطی نیز نوشته است: «مساحت پروژه نئوم، برای ساخت ۳۰ شهر در وسعت نیویورک و سه کشور در حجم قطر کافی است. ما ضد توسعه و پیشرفت نیستیم و برای ترک منازل خود در جهت منافع کشور نیز منعی نداریم اما به شرطی که در همان منطقه خودمان برای ما جایگزینی در نظر بگرند و نه خارج آن».

کاربری به نام خالد نیز با درج تصویر تابلویی از «خیابان شهید احمد الزمهری» نوشته است: «عجیب است ای وطن. برای دفاع از خاکت جان می‌دهیم، سپس آمده‌ای و می‌خواهی کوچمان دهی».

روزنامه وال استریت ژورنال نیز در مرداد ماه گذشته در گزارشی نوشت که اجرای پروژه شهر نئوم موجب کوچ اجباری ۲۰ هزار نفر از منطقه خواهد شد. ساکنانی که برای نسل‌های متمادی در این منطقه حضور داشته‌اند.

این روزنامه آمریکایی همچنین به هزینه‌ سرسام‌آور این پروژه اشاره و تأکید کرد که دولت سعودی توان تأمین مالی آن را ندارد و این حقیقت باعث شده تا ریاض برای پیشبرد فاز اول پروژه دست به استقراض بزند. علاوه بر اینکه به علت نبود نیروی کار متخصص، دولت سعودی مجبور است تا به طور کامل به مشاورین خارجی در تمامی بخش‌های پروژه تکیه کند.

وال استریت ژورنال در پایان گزارش خود نوشته بود: «این یک پروژه خیالی است. دولت سعی دارد در منطقه‌ای که فقط نور خورشید و شن در آن وجود دارد، شهری برای آیندگان بسازد.»

از سوی دیگر روزنامه نیویورک تایمز نیز در گزارشی به تحولات اجتماعی در جامعه عربستان در پس آغاز این پروژه اشاره کرده و نوشته است که با اتمام این پروژه باید شاهد افول بیشتر ارزش‌های اجتماعی و دینی جامعه عربستان باشیم.

به نوشته این روزنامه، مشروبات الکلی در نهایت باید در این گونه مناطق جدید به فروش برسد. همان‌گونه که در دبی وجود دارد. ولی‌عهد سعودی می‌بایست شهری کاملا طبق ذائقه کشورهای غربی بسازد.


محل احداث پروژه «نئوم»

«محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان سعودی در آبان ماه سال ۹۶ از آغاز طرحی «رؤیاپردازانه» برای ساخت یک شهر جدید نوین در شمال غرب عربستان خبر داد.

خبرگزاری رسمی عربستان (واس) گزارش داده است که ارزش این شهر نیم تریلیون دلار است و شامل بخش‌هایی از اردن و مصر نیز می‌شود. این طرح که «نئوم» (Neom) نام دارد و در مساحت ۲۶ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربعی احداث خواهد شد. البته به گفته واس، مرحله نخست این طرح در سال ۲۰۲۵ آماده خواهد شد.

روزنامه «جروزالم پست» چاپ فلسطین اشغالی در همان تاریخ در گزارشی نوشت که تعداد زیادی از کمپانی‌های اسرائیلی مذاکرات متعدد و فشرده‌ای را با صندوق سرمایه‌گذاری‌های عام عربستان سعودی جهت شرکت در روند ساخت «پروژه نئوم» (NEOM Project) انجام می‌دهند.