به گزارش افکارنیوز،

با گذشت دو روز از کنفرانس برلین درباره لیبی، «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه ضمن «مشروع» خواندن موضع آنکارا در خصوص دادن آموزش به نیروهای دولت وفاق ملی لیبی، از تداوم آموزش به این نیروها خبر داد.

اخبار بین الملل- وزیر خارجه ترکیه امروز سه شنبه اعلام کرد: «ما (دولت ترکیه) با لیبی درباره آموزش (نیروهای دولت وفاق ملی) توافق کردیم و این دقیقا همان کاری است که ما داریم انجام می‌دهیم و این کار، یک اقدام مشروع است و ادامه خواهد یافت».

اوغلو با اشاره به کنفرانس برلین درباره لیبی افزود: «این خوب است که همه از آتش‌بس (در لیبی) و تلاش‌های آتی حمایت کردند اما باید به فرایند سیاسی سرعت داده شود».

پیش از صحبت‌های امروز مولود چاووش اوغلو درباره آموزش نیروهای دولت وفاق ملی لیبی، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه طی سخنان روز گذشته خود گفته بود، آنکارا هنوز نظامی به لیبی اعزام نکرده و فقط مشاور و نیروهای آموزش‌دهنده فرستاده شده‌اند.

اشاره وزیر خارجه ترکیه به توافق این کشور با لیبی به دو یادداشت تفاهم در امور امنیتی و دسترسی به مناطق دریایی است که ۲۷ نوامبر(چهارشنبه ۶ آذر) بین رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه و فائز السراج، رئیس دولت وفاق ملی امضا شد.

ترکیه، دولت وفاق ملی لیبی را دولت مشروع این کشور می‌داند و بارها اعلام کرده که نیروهای وابسته به ژنرال « خلیفه حفتر » را نامشروع می‌داند. نیروهای وابسته به حفتر خود را نیروهای «ارتش ملی لیبی» نامگذاری کرده‌اند.

اظهارات مقام‌های ترکیه درباره اعزام نیروهای آموزش دهنده به لیبی در حالی مطرح شده که پارلمان ترکیه ۱۲ دی ماه مجوز اعزام نیروی نظامی جهت حمایت از دولت وفاق لیبی را صادر کرد. بر اساس مصوبه پارلمان، دولت ترکیه این مجوز را دارد که جهت حمایت از دولت وفاق ملی لیبی به ریاست «فایز السراج» که مورد حمایت جامعه بین‌الملل است، نیرو و تجهیزات اعزام کند.