به گزارش افکارنیوز،

«یاسین آکتای» مشاور «رجب طیب اردوغان» در صفحه توئیتر خود «محمد بن زاید» ولی‌عهد امارات را به فریب جوانان سودانی برای مزدوری برای «خلیفه حفتر» در لیبی متهم کرد.

اخبار بین الملل - او «محمد بن زاید» را امیر امارات توصیف کرد و نوشت: «روشن است که "محمد بن زاید" امیر امارات متحده عربی، جوانان سودانی را با وعده کار در امارات  فریب داده و به جنگ لیبی می‌فرستد.»

اتهام مشاور اردوغان به محمد بن زاید پس از آن است که « فیصل صالح » وزیر اطلاع‌رسانی و سخنگوی دولت سودان چهارشنبه هفته گذشته از تشکیل اتاق عملیاتی برای پیگیری موضوع جوانان سودانی که برای شرکت امنیتی «بلک شلد» امارات کار می‌کنند، خبر داد.

خبرگزاری سودان به نقل از فیصل صالح نوشت که وزارت کار و توسعه اجتماعی سودان در قراردادهای جوانان سودانی با این شرکت امنیتی اماراتی بازبینی و اقدامات قانونی لازم را اجرا خواهد کرد.

به نوشته رسانه‌های سودانی، خانواده دهها تن از جوانان سودانی سه‌شنبه هفته گذشته مقابل وزارت خارجه این کشور تجمع کرده و به اعزام فرزندانشان به لیبی اعتراض کردند.

آن‌ها شعار می‌دادند: «فرزندان ما برای فروش نیستند»، و «بچه‌هایمان را بازگردانید.»

سازمان ملل متحد ماه گذشته در گزارشی خبر داد که پنج گروه سودانی مسلح و چهار گروه اهل چاد در لیبی مشغول به جنگ هستند. گزارشی دیگر نیز در ابتدای ماه ژانویه منتشر و اعلام شد که یک گروه مسلح از منطقه «دارفور» سودان در لیبی حضور دارند.