به گزارش افکارنیوز،

یک روز بعد از پایان سفر وزیر خارجه آمریکا به بلاروس و دیدار با «الکساندر لوکاشنکو» رئیس‌جمهور این کشور، آمریکایی‌ها خواستار ادامه عادی‌سازی روابط بین واشنگتن و مینسک شده‌اند.

اخبار بین الملل- «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا بعد از سفر به مینسک و دیدارهای خود با رئیس‌جمهور و دیگر مقام‌های بلاروس ، در چندین پیام توئیتری از علاقه واشنگتن برای تقویت روابط بین دو کشور و خرسندی خود از این سفر سخن گفته است.

پامپئو در دو پیام توئیتر به دیدار خود با رئیس‌جمهور بلاروس پرداخته و نوشته است: «خوشحالم که با رئیس‌جمهور لوکاشنکو و ماکِی وزیر خارجه (بلاروس) برای صحبت درباره راه‌هایی که بلاروس بتواند دموکراسی و حقوق بشر و تجارت و سرمایه‌گذاری را تقویت کند، دیدار کردم. ایالات متحده قویا به حمایت از بلاروس به عنوان یک کشور مستقل و دارای حاکمیت متعهد است».

وی در توئیت دومش هم نوشت: «خوشحالم که با رئیس‌جمهور لوکاشنکو در مینسک دیدار کردم. ایالات متحده درباره تقویت روابط (با بلاروس) خوشبین است. ما همچنان به یک بلاروس مستقل، دارای حاکمیت و مرفه در آینده برای مردم این کشور متعهد است».

وزارت خارجه آمریکا هم درباره سفر پامپئو به مینسک و دیدارهای او بیانیه کوتاهی منتشر کرده است.

در این بیانیه با اشاره به دیدار وزیر خارجه امریکا با رئیس‌جمهور بلاروس تصریح کرده که دو طرف «درباره تعهد ایالات متحده  به یک بلاروس مستقل صحبت کردند».

به گفته وزارت خارجه آمریکا، پامپئو و لوکاشنکو توافق چندی قبل مینسک و واشنگتن برای «تبادل سفیر» تاکید و اعلام کردند، دو کشور خواهان ادامه عادی سازی روابط هستند.

اظهارات آمریکایی‌ها درباره سفر پامپئو به مینسک در حالی مطرح شده که پیشتر رسانه‌های غربی به چرایی سفر وزیر خارجه آمریکا به بلاروس پمانه زنی کردند.

طبق گزارش رویترز، مایک‌ پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه به بلاروس سفر کرد تا از اختلافات پیش آمده میان «مینسک» و مسکو به سود واشنگتن بهره‌برداری کند.

پس از آنکه منطقه «کریمه» اوکراین طی یک همه‌پرسی به روسیه الحاق شد، بلاروس از به رسمیت شناختن آن خودداری کرد و این اقدام موجب تیره شدن روابط میان دو کشور شد.