به گزارش افکارنیوز،

وزارت خارجه مغرب در بیانیه‌ای اعلام کرد که «محمد الطاهر سیاله» وزیر خارجه دولت وفاق ملی لیبی با «ناصر بوریطه» همتای مغربی خود تلفنی گفت‌وگو و بر اتحاد مواضع دو کشور برای حل بحران لیبی تأکید کرد.

اخبار بین الملل- وزارت خارجه لیبی در حساب توئیتری خود همچنین نوشت که رباط بر حمایت کامل از دولت وفاق ملی به عنوان تنها نماینده ملت لیبی بر اساس توافقنامه الصخیرات و قطعنامه‌های شورای امنیت تأکید کرد.

 

طبق این گزارش، وزیر خارجه مغرب همچنین در گفت‌وگوی تلفنی با وزیر خارجه دولت وفاق ملی لیبی، بر حمایت مغرب از این دولت تأکید کرد و گفت که رباط بر اساس توافقنامه الصخیرات و قطعنامه‌های شورای امنیت، دولت وفاق ملی را تنها دولت مشروع لیبی می‌داند و مغرب تمایل به همکاری بین دو دولت دارد.

توافقنامه الصخیرات یک توافقنامه سیاسی شامل همه طرف‌های درگیر در لیبی است که در سال 2015 تحت نظارت «مارتین کوبلر» فرستاده اسبق سازمان ملل در لیبی، در شهر الصخیرات مغرب امضا شد تا به جنگ داخلی در لیبی پایان داده شود.

این توافقنامه بر تشکیل دولت وفاق ملی، مجلس نمایندگان، مجلس عالی دولت، اتخاذ تدابیری برای اعتمادسازی، اجرای ترتیبات امنیتی، حمایت بین‌المللی و تشکیل نهادهای و شوراهای متخصص تأکید دارد.

دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» ثمره توافقنامه الصخیرات است اما اختلاف اصلی در این توافقنامه درباره ماده‌ای است که به دولت وفاق ملی اختیار تعیین فرمانده نیروهای مسلح را اعطا می‌کند.

وزیر خارجه مغرب همچنین بر مخالفت کامل کشورش با دخالت خارجی در لیبی را اعلام و این نوع دخالت‌ها را «وقیحانه» توصیف کرد.

سیاله نیز از تمایل دولت وفاق ملی برای ایفای نقش بزرگ مغرب در پرونده لیبی بر اساس اصل اتحاد مواضع دو کشور و هماهنگی تلاش‌ها خبر داد.

لیبی از زمان سرنگونی «معمر قذافی» دیکتاتور سابق این کشور در سال ۲۰۱۱ به دو دولت موازی در شرق و غرب تقسیم شده؛ یکی دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس(غرب کشور) که در سطح جهان به رسمیت شناخته شده است و دیگری دولت طُبرُق در شرق لیبی به نخست وزیری «عبدالله الثنی» و «عقیله صالح» رئیس مجلس نمایندگان آن که خلیفه حفتر نیز از حمایت آن‌ها برخوردار است.

این کشور از بیش از ده ماه پیش به صحنه درگیری بین نیروهای شرق به فرماندهی خلیفه حفتر و نیروهای السراج در طرابلس (غرب) تبدیل شده است، حفتر از حمایت‌های مالی و تسلیحاتی امارات و مصر برخوردار است و نیروهای السراج نیز از حمایت‌های قطر و ترکیه برخودارند.