«آنتوآن فیتکین» کارگردان معروف فرانسوی پس از گفتگو با چندنفر از کارشناسان و کسانی که با امور عربستان آشنایی دارند٬ یک فیلم مستند تحت عنوان « محمدبن سلمان شاهزاده عربستان سعودی» ساخته که ابتدای آن با یک مونولوگ خیالی از محمد بن سلمان ولیعهد عربستان آغاز می‌شود. ابتدای فیلم به این شکل آغاز می‌شود:

من محمد بن سلمان 34 ساله٬ ولیعهد عربستان٬ متهم به ترور یک روزنامه نگار و ربودن یک رهبر خارجی بوده و یک جنگ ویرانگر در یمن به راه نداخته و همه مخالفان خود را سرکوب می‌کنم.

در ادامه فیلم به نقل خیالی از بن سلمان گفته می‌شود: کشور من دارای ذخایر عظیم نفتی بوده و من مشتری اصلی سلاح‌های غربی هستم.

در این فیلم مستند 75 دقیقه‌ای تلاش شده تا در ابتدا دلایل نفوذ محمد بن سلمان با وجود سن کم در رژیم حاکم بر عربستان و روش غیر معمولی که وی با آن به منصب ولیعهدی عربستان رسید را شرح دهد.

از جمله مستندات این فیلم اظهارات سفیر ایالات متحده در عربستان است که وی پس از دیدارهایی که با بن سلمان داشته صراحتا اعلام کرده که عربستان قطعا با یک فاجعه و ویرانی بزرگ روبرو است.

در همین راستا روزنامه واشنگتن پست نیز نوشت که «سیا» طی گزارشی درباره تهدیداتی که در مقابل رژیم کنونی حاکم بر عربستان قرار دارد هشدار داده است.

این فیلم همچنین به پرونده‌های منطقه‌ای رژیم عربستان از جمله محاصره قطر و جنگ یمن پرداخته که بن‌سلمان تلاش دارد از این طریق٬ خود را به عنوان یک فرمانده سیاسی و نظامی در سطح منطقه و جهان معرفی کند. بر اساس این فیلم همچنین همه صداهای داخل نظام عربستان که به سیاست نظام این کشور معترض بوده و معتقدند که شخص بن سلمان چنین پتانسیلی را ندارد٬ خفه می‌شوند.

«شان هاریس» نویسنده روزنامه «واشنگتن پست» بوده که معتقد است حکومت عربستان با ولیعهدی محمد بن سلمان٬ از خلال اعلام پروژه‌ها و اصلاحات بی‌سابقه و عجیب اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی با هدف سرپوش گذاشتن بر دستگیری‌های خودسرانه و سرکوب‌هایش٬ به دنبال فریب افکار عمومی است.

در همین راستا «مضاوی الرشید» مخالف نظام سعودی و از جمله دانشگاهیان دانشگاه لندن معتقد است که رژیم عربستان با دریافت چراغ سبز از غرب انواع جنایات را در سطح داخلی و خارجی مرتکب می‌شود؛ این کشور با خرید تسلیحات غربی در واقع به این کشورها حق السکوت می‌دهد و این امر در سکوت غرب در جریان ترور «جمال خاشقجی» روزنامه نگار مخالف سعودی و حبس «سعد حریری» نخست وزیر سابق لبنان و سرکوب ده‌ها حقوقدان و فعال در عربستان٬ خود را نشان می‌دهد.

این فیلم مستند فرانسوی در پایان نتیجه‌گیری می‌کند که کشورهای غربی چشم خود را به روی همه جنایت‌های حکومت عربستان و به ویژه از زمان ولیعهدی محمد بن سلمان بسته‌اند؛ چرا که عربستان در مقابل این سکوت٬ منافع اقتصادی آنها را تامین می‌کند.