به گزارش افکارنیوز،

«ینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ( ناتو ) روز پنجشنبه گفت، کشورهای عضو همواره موضعی متحد در برابر سیستم‌های موشک کروز «SSC-8» روسیه داشته‌اند.

اخبار بین الملل- به نوشته پایگاه اینترنتی سازمان ناتو، استولتنبرگ در نشست وزاری دفاع کشورهای عضو این پیمان در بروکسل مدعی شد: «متحدان ناتو همواره در برابر نقض معاهده INF (منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای میان‌برد) توسط روسیه، متحد بوده‌اند».

دبیرکل ناتو افزود: «ما در طول سال‌های متمادی مشورت‌های دقیقی داشته‌ایم و درخصوص هر گامی که در پاسخ به نقض این معاهده برداشته‌ایم، شامل اقدامات دفاعی، هماهنگ و سنجیده،  توافق نظر داشته‌ایم. این اقدامات همچنین شامل برنامه ریزی و تمرین و حفظ موضع دفاعی در زمینه موشکی، هوایی، هسته‌ای و روش‌های متداول می‌شوند».

استولتنبرگ مدعی شد: «ما اقدامات روسیه را تکرار نمی‌کنیم و قصد نداریم موشک‌های هسته‌ای جدیدی را در اروپا مستقر کنیم. اما قدرت بازدارندگی و دفاع موثر خود را حفظ می‌کنیم تا از مردم محافظت کنیم. SSC-8‌ تنها جزئی از تجهیزات روسیه است. بنابراین امروز در مورد چالش‌های وسیع‌تری درخصوص سیستم‌های موشکی روسیه از نوع عادی یا هسته‌ای بحث و گفت‌وگو کردیم. برخی از این موشک‌ها دومنظوره هستند که خطر بزرگ‌تری را به‌لحاظ ایجاد تنش یا خطای محاسباتی به وجود می‌آورند. در عین حال، وزرای دفاع همگی بر تعهد قوی کشورشان نسبت به کنترل تسلیحات و خلع سلاح تأکید کردند. ناتو باید بستری برای گفت‌وگوی آمریکا و اروپا بر سر این مسائل باقی بماند».

دبیرکل ناتو در حالی این ادعاها را مطرح کرد که دولت آمریکا تابستان امسال خروج یک‌جانبه آمریکا از معاهده‌ تسلیحاتی  INF‌ میان مسکو و واشنگتن را اعلام کرده و در مقابل روسیه بارها بر لزوم تعهد بر آن تأکید داشته است.

او در ادامه گفت: «همچنین وزرای دفاع پیشرفت در زمینه اطمینان یافتن از تقسیم سهم مالی منصفانه بین متحدان را به بحث گذاشتند. ما شاهد افزایش بی‌سابقه تأمین هزینه‌های مالی [ناتو] از سوی کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی بوده‌ایم که قرار است تا پایان سال ۲۰۲۴، ۴۰۰ میلیارد دلار دیگر هم افزایش یابد. این ناتو را قوی‌تر می‌کند».

استولتنبرگ درباره اوکراین گفت: «در مراسم صبحانه به میزبانی کانادا، متحدان بر حمایت از حفظ حق حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین تأکید کردند. ناتو به فراهم کردن پشتیبانی سیاسی و عملی از اوکراین ادامه خواهد داد و از روند اصلاحات در این کشور حمایت می‌کنند».

مردم منطقه «کریمه» اوکراین در سال ۲۰۱۴ در یک همه‌پرسی به الحاق این منطقه به روسیه رأی مثبت دادند اما اوکراین و برخی کشورهای غربی این الحاق را غیرقانونی می‌دانند.

وی افزود: «بعد از ظهر امروز دیداری با محور حمایت از ادامه مأموریت تعلیم نیرو در افغانستان انجام خواهد شد. اوضاع بغرنج خواهد ماند ولی ما قویاً به امنیت و ثبات درازمدت در افغانستان متعهد خواهیم ماند. ما تماماً از تلاش‌های آمریکا برای دستیابی به راه‌حلی صلح‌آمیز [در افغانستان] حمایت می‌کنیم. طالبان باید توان واقعی خود را درخصوص کاستن از خشونت‌ها . متعهد ماندن به صلح نشان دهد».

آمریکا و طالبان از سال ۲۰۱۸ در حال مذاکره برای یک «طرح صلح» هستند؛ طرحی که در آن قرار است در ازای تضمین طالبان مبنی بر تبدیل نشدن افغانستان به مکان امن برای تروریست‌ها، نظامیان خارجی از این کشور خارج شوند.