به نقل از خبرگزاری رویترز، ماهاتیر محمد که اکنون نخست‌وزیر موقت مالزی است، بعد از دیدار با رهبران ائتلاف پاکاتان هاراپان گفت: اکنون اطمینان یافتم که تعداد آرای کافی برای کسب اکثریت در پارلمان را در اختیار دارم.

اخبار بین الملل- او افزود: بنابراین آمادگی دارم تا به عنوان نامزد پست نخست‌وزیری قدم جلو بگذارم.

در شرایطی که مالزی منتظر پایان هرج و مرج سیاسی ناشی از استعفای ناگهانی ماهاتیر محمد در بحبوحه کشمکش قدرت است، پادشاه مالزی پنج‌شنبه گذشته این نخست‌وزیر مستعفی را فراخواند و پادشاه مالزی تصمیم گرفت تا از پارلمان بخواهد تا مشخص کند که چه فردی از حمایت کافی برخوردار است تا نخست‌وزیر آتی شود.

به گفته او، چنانچه هیچ فردی نتواند اکثریت را به دست آورد، انتخابات زودهنگام برگزار می‌شود.

ماهاتیر محمد پنج‌شنبه به نقل از پادشاه مالزی در کنفرانس خبری خود گفت که پارلمان روز دوشنبه (۱۲ اسفند) به نامزد جدید پست نخست‌وزیری رای می‌دهد و اگر شخصی نتواند اکثریت را به دست آورد، آن زمان انتخابات زودهنگام برگزار خواهد شد.      

این بدین معناست که ماهاتیر به عنوان نخست‌وزیر موقت دوباره با انور ابراهیم ، رقیب دیرینه‌اش، متحد می‌شود. آن‌ها سال ۲۰۱۸ هم چنین توافقی داشتند که به پیروزی گسترده ائتلاف آن‌ها در انتخابات پارلمانی انجامید.

انور ابراهیم در پیامی توییتری که نشان‌دهنده حمایت شخصی خودش است، نوشت: ائتلاف پاکاتان هاراپان حمایت کامل خود را از ماهاتیر به عنوان نامزد نخست‌وزیری ابراز کرده است.

یکی از اختلافات ماهاتیر محمد و انور ابراهیم درباره توافق پیش از انتخابات ۲۰۱۸ درباره پست نخست‌وزیری بود که طبق آن ماهاتیر باید قدرت را به انور ابراهیم تحویل می‌داد اما تاریخی برای آن مشخص نشده بود. ماهاتیر و ائتلاف پاکاتان هاراپان امروز به این توافق اشاره‌ای نکردند.