به گزارش افکارنیوز،

وزارت خارجه یمن مستقر در صنعا، با بیان از سرگیری اقدام برخی کشور‌های خارجی در فروش و صادرات تسلیحات به عربستان و امارات پس از توقف آن، این اقدام را محکوم کرد.

اخبار بین الملل-وزارت خارجه یمن در بیانیه‌ای تصریح کرد: ما از این تصمیم‌هایی که به بهانه مقابله با شرایط اقتصادی این کشور‌ها بخاطر ویروس کرونا پیش آمده، متأسف هستیم. این مسأله نشانگر دروغین بودن دعوت این کشور‌ها به صلح و توقف جنگ یمن است.

وی در ادامه افزود: این گام‌های تأسف بار، از سوی کشور‌هایی انجام می‌شود که روابط تاریخی با یمن داشته و مواضعی متعادل در قبال تجاوز به یمن که برای ششمین سال است ادامه دارد، اتخاذ کرده اند. او همچنین از این کشور‌ها خواست تا در این تصمیم‌های خود که با ارزشها، عُرف و کنوانسیون‌های بین المللی و تلاش‌هایی که برای ایجاد صلح در یمن می‌شود، مغایرت دارد، بازنگری کنند.

وزارت خارجه یمن همچنین از پارلمان‌ها و سازمان‌های حقوقی و نیز فعالان این کشور‌ها خواست تا دست به اقداماتی زنند و با فشار بر دولت هایشان، آن‌ها را وادار به عدول از فروش سلاح به کشور‌های متجاوز شوند.

عربستان سعودی از مارس سال ۲۰۱۵، ائتلافی نظامی متشکل از شماری از کشور‌های عربی را به منظور حمایت از دولت مستعفی و فراری منصور هادی تشکیل داد تا بدین طریق بتواند او را به صنعا، پایتخت یمن بازگرداند. ائتلاف سعودی همچنین تلاش داشت تا مناطق گسترده‌ای را که به دست انقلابیون یمن در شمال و غرب این کشور در اواخر سال ۲۰۱۴ افتاده بود، بازپس گیرد.

نیرو‌های یمنی نیز در برابر تهاجم جنگنده‌های سعودی، تا کنون با استفاده از پهپاد، موشک‌های بالستیک و قایق‌های بمبگذاری شده، نیرو‌های سعودی و یمنی را در داخل یمن و نیز سرزمین‌های عربستان هدف قرار داده اند.