به گزارش افکارنیوز،

یکی از اعضای سابق کلاه سبز‌های آمریکا (نیروهای ویژه ارتش) مسئولیت آنچه را که وی حمله نافرجام روز یکشنبه گذشته برای سرنگونی رژیم نیکلاس مادورو ، رئیس جمهور ونزوئلا، نامید  بر عهده داشته است. دولت ونزوئلا اعلام کرد این عملیات کاملا شکست خورد و هشت کشته بر جای گذاشته است.

اخبار بین الملل-به موجب این گزارش، این مامور سابق کلاه سبز به نام جردن گودرائو، در مصاحبه با یک روزنامه نگار ونزوئلایی تبعیدی، به حمله‌ای آبی- خاکی پیش از طلوع آفتاب در منطقه‌ای در مجاورت جنوب کاراکاس پایتخت ونزوئلا اشاره کرده است.

تحقیقات آسوشتدپرس درباره این اظهارات که روز جمعه منتشر شد نشان می‌دهد این افسر کلاه سبز سابق با یک ژنرال بازنشسته ارتش ونزوئلا که هم اکنون با اتهامی از سوی آمریکا مبنی بر قاچاق مواد مخدر برای آموزش ده‌ها سرباز فراری ونزوئلا در اردوگاه‌های مخفی در داخل خاک کشور همسایه کلمبیا روبروست، همدست بوده است. هدف آن‌ها اجرای یک حمله از آن سوی مرز کلمبیا بود که در نهایت قرار بود به بازداشت مادورو بینجامد.

اما شکست این عملیات از همان آغاز به علت کمبود بودجه و عدم پشتیبانی دولت آمریکا در برابر نیرو‌های مسلح تحت امر مادورو مشهود بود. همچنین به نظر می‌رسید شبکه اطلاعاتی گسترده مادورو که به وسیله کوبا حمایت می‌شود، در صفوف این گروه رخنه کرده است.

گودرائو و این ژنرال ونزوئلایی به نام «خاویر نیتو» روز یکشنبه با انتشار تصاویری ویدیویی از مکانی نامعلوم از آغاز این حمله ضد مادورو موسوم به «عملیات گیدون» خبر داده بودند. گفته می‌شود هر دوی آن‌ها در فلوریدا زندگی می‌کنند.

گودرائو در این فیلم ویدیویی در حالی که کنار نیتو نشسته است می‌گوید: عملیات شجاعانه‌ای از مرز کلمبیا به عمق قلب کاراکاس انجام شد. یگان‌های ما در نواحی جنوب، غرب و شرق ونزوئلا فعال شده بودند.

گودرائو افزود هسته‌هایی از نیرو‌های وی هنوز در منطقه مستقر و داخل ونزوئلا مشغول فعالیت هستند و برخی از آن‌ها تحت فرماندهی آنتونیو سیکویا فرماندهی گارد ملی نزوئلا به مبارزه ادامه می‌دهند. وی ابراز امیدواری کرد شورشیان و نیز مردم و نیرو‌های مسلح مادورو به آن‌ها بپیوندند.

گودرائو به این خبرنگار متن قراردادی هشت صفحه‌ای را به ارزش ۲۱۳ میلیون دلار نشان داد که به گفته وی در ماه اکتبر از سوی گوایدو و دو مشاور سیاسی در میامی امضا شده بود، ولی در این قرارداد ادعایی تحت عنوان «خدمات عمومی» اشاره نشده بود شرکت وی موسوم به «سیلورکورپ یو اس ای» قرار است چه خدماتی به طرف مقابل ارائه دهد.

وی همچنین متن یک مکالمه ضبط شده چهار دقیقه‌ای را از یک تلفن همراه پخش کرد که ادعا می‌کرد در زمان عقد قرارداد با حضور خوان گوایدو از طریق ویدیو کنفرانس ضبط شده بود. در این مکالمه ضبط شده صحبت‌های شخصی شنیده می‌شود که گودرائو ادعا می‌کرد گوایدو است، ولی درباره طرح‌های نظامی صحبتی به میان نمی‌آید.

گوایدو درباره اظهارات این افسر سابق کلاه سبز آمریکایی و این گزارش هنوز هیچ اظهار نظری نکرده است. وی اعلام کرده بود هیچ قراردادی در باب رخنه نظامی امضا نکرده است. مقامات آمریکایی و کلمبیایی این اتهامات را رد کرده‌اند.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: دلیلی ندارد حرف‌های مقامات رژیم سابق را باور کنیم. رژیم مادورو برای انحراف افکارعمومی از سوء مدیریت در ونزوئلا به پخش اطلاعات دروغ متوسل شده است.