«محمد الغبان» رئیس فراکسیون پارلمانی «الفتح» عراق گفت که پس از رأی اعتماد رسمی پارلمان به دولت « مصطفی الکاظمی »، حمایت ایالات متحده از عراق در بوته آزمایش قرار می‌گیرد.

اخبار بین الملل-فراکسیون الفتح از آمریکا می‌خواهد که تشکیل این دولت را یک پیروزی برای خود و خسران برای دشمنانش در عراق و منطقه نداند. بلکه قوای سیاسی عراق مصلحت عراق را بر سایر امور ترجیح دادند. لذا واشنگتن باید اهتمام خود به عراق را با در اولویت قرار دادن پشتیبانی و حمایت از این کشور در این شرایط دشوار ثابت کند و به مردم عراق جدیت خود در کمک به این کشور و نه جانبداری از یک طرف سیاسی خاص علیه طرف دیگر را اثبات کند.

وی تصریح کرد: موضع آمریکا امروز در بوته آزمایش قرار داد و عراقی‌ها نظارت می‌کنند که چه کسی عملا در کنار آنها ایستاده است و چه کسی فقط به موضعگیری و اظهارنظر بسنده می‌کند.

«برهم صالح» رئیس جمهور عراق ۲۱ فروردین بعد از ناکامی و انصراف «عدنان الزُرفی»، نخست‌وزیر مأمور به تشکیل کابینه که از ائتلاف العبادی بود، «مصطفی الکاظمی» رئیس دستگاه اطلاعات ملی عراق  را برای تشکیل کابینه مکلف کرد که پس از کش و قوس‌های فراوان، سرانجام کابینه او بامداد روز ۱۸ اردیبهشت، موفق شد از پارلمان رأی اعتماد بگیرد، هرچند که هنوز هفت وزیر از ۲۲ وزیر کابینه او مشخص نشده‌اند.