به گزارش افکارنیوز،

انجمن مادران ناپدید شده‌ها در یمن روز دوشنبه نجات جان 44 بازداشتی در زندانی در استان عدن در جنوب یمن را خواستار شد که با خطر ابتلا به ویروس کرونا روبه رو هستند.

اخبار بین الملل-انجمن مادران بازداشتی‌ها و ناپدید شده‌های اجباری در یمن سه سال پیش تاسیس شد و یک نهاد حقوق بشری غیردولتی است که برای حفظ سلامت بازداشتی‌ها و آزادی آنها تلاش می‌کند.

این انجمن در بیانیه‌ای اعلام کرد که ۴۴ بازداشتی در زندان بئر احمد که تحت کنترل نیروهای مورد حمایت امارات است با خطر ابتلا به کرونا مواجهند به خصوص در شرایطی که دولت مستعفی یمن شهر عدن را کانون شیوع کرونا خوانده است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، این انجمن تاکید کرد که مخالت مقامات امنیتی در عدن با آزادی زندانیان هر لحظه جان آنها را تهدید می‌کند.

انجمن مذکور از دولت مستعفی یمن خواست با پذیرش مسئولیت ملی و قانونی خود از بازداشتی‌ها محافظت کرده و سلامت جان آنها را تضمین دهد.

این انجمن از سازمان ملل و کمیساریای عالی حقوق بشر و ائتلاف عربی خواست برای آزادی فوری بازداشتی‌ها اقدام کند.

دادستانی عدن در مارس 2018 حکم آزادی بازداشتی‌ها در زندان بئر احمد را صادر کرد، کسانی که دخالت آنها در هیچ اقدام جنایی ثابت نشده است اما این حکم تا به امروز اجرایی نشده است.

به گفته نهادهای حقوق بشری بین المللی از جمله دیدبان حقوق بشر در عدن بازداشتگاه‌هایی غیررسمی و زندان‌هایی مخفی است و به بازداشتی‌ها اجازه ملاقات با خانواده‌هایشان داده نمی‌شود.

دولت مستعفی یمن تا امروز دوشنبه از ۵۶ مورد قطعی ابتلا به کرونا در مناطق تحت کنترل خود و ۹ مورد فوتی از میان آنها خبر داده است در مناطق تحت کنترل نیروهای دولت صنعا هم ابتلای دو نفر به کرونا تایید شده که یکی از آنها فوت کرده است.