به گزارش افکارنیوز،

وزارت دارایی چین امروز فهرستی از کالا‌های ساخت آمریکا را که تحت معافیت تحریمی قرار می‌گیرند، اعلام کرد.

اخبار بین الملل-در حالی که تنش‌های چین و آمریکا بر سر شیوع ویروس کرونا روز به روز بیشتر می‌شود، وزارت دارایی چین اعلام کرد معافیت‌های تعرفه‌ای برای کالا‌های آمریکایی از ۱۹ ماه می‌آغاز می‌شود و تا یک سال نیز ادامه خواهد داشت. در فهرست اعلام شده از سوی وزارت دارایی چین، نام ۷۹ محصول تولید آمریکا به چشم می‌خورد که مشمول قانون معافیت تعرفه‌ای است.

پیشتر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تهدید کرد اگر پکن به تعهدات خود بر مبنای مرحله اول توافق تجاری عمل نکند به این مذاکرات پایان خواهد داد. بر اساس فاز اول توافق تجاری میان چین و آمریکا، که از ۱۴ فوریه اجرایی شد، پکن متعهد به خرید ۲۵۰ میلیارد دلار از محصولات تولیدی آمریکا شد.

رئیس جمهور آمریکا اخیرا با از سرگیری اتهام زنی‌های مجدد خود علیه چین به دلیل شیوع ویروس کووید-۱۹، اعلام کرد اعمال تعرفه را به عنوان یکی از راه‌های تلافی جویانه در نظر دارد. ترامپ در اواخر آوریل در جمع خبرنگاران با اعلام اینکه در حال بررسی گزینه‌های مختلف برای انتقام جویی از چین به دلیل گسترش ویروس کرونا است، گفت افزایش تعرفه‌ها علیه چین یکی از گزینه هاست.

با این حال مذاکره‌کنندگان اصلی چین و آمریکا در موضوعات تجاری، روز جمعه پس از یک گفت‌وگوی تلفنی اعلام کردند که همچنان به مفاد «فاز اول توافقنامه تجاری پکن‌-واشنگتن» امضا شده در ١۵ ژانویه (بیست و پنجم دی) سال جاری میلادی پایبند هستند.

این توافق که دو اقتصاد برتر جهان، سرانجام پس از دو سال جنگ تجاری در ماه ژانویه بر سر آن سازش کردند، تنها چند روز قبل از آن امضا شد که اخبار مربوط به شیوع ویروسی مرگبار در ووهان چین در سراسر جهان منتشر گردد. در چهارچوب این توافق، دونالد ترامپ پذیرفت که در ازای افزایش خرید محصولات آمریکایی از سوی چینی‌ها، هیچ تعرفه جدیدی به کالاهای وارداتی چین به آمریکا اعمال نکند.

طبق این توافق، صادرات آمریکا به چین افزایش چشمگیری پیدا می‌کند. بطوری که پکن در یک دوره دو ساله، در مقایسه با سال ۲۰۱۷ میلادی ۲۰۰ میلیارد دلار کالا بیشتر از آمریکا خریداری خواهد کرد.

آمریکا با این اقدام سعی داشت کسری تجاری خود در مقابل چین را که در سال ۲۰۱۸ میلادی به رقم ۴۲۰ میلیارد دلار رسیده بود، جبران کند.