به گزارش افکارنیوز،

دو ماه است که فرانسه در تلاش است واشنگتن و پکن را در یک موضع برابر نسبت به قطعنامه‌ای که توقف جنگ در کشورهایی مثل افغانستان و یمن را در بحبوحه مقابله این کشورها با کرونا خواستار می‌شود، قرار دهد. فرانسه و تونس برای تهیه پیش‌نویس این قطعنامه همکاری می‌کنند.

اخبار بین الملل- اما روز سه‌شنبه آلمان و استونی قطعنامه‌ای در جهت مخالف آن ارائه کردند. قطعنامه‌ای که با فرانسه هماهنگ نشده و برای آرام کردن « دونالد ترامپ » رئیس‌جمهور آمریکا تهیه شده بود.

در همان روز «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا با وزیر خارجه استونی تلفنی صحبت کرده بود و بنابر اعلام وزارت خارجه آمریکا دو طرف درباره تلاش‌های مشترک در سازمان ملل گفت‌وگو کردند. یک دیپلمات که به شرط فاش نشدن نامش صحبت می‌کرد، با طعنه گفت: همه می‌دانند چه کسی پشت پیش‌نویس جدید است.

«ریچارد گووان» کارشناسی که فعالیت‌های سازمان ملل را برای گروه بحران بین‌المللی دنبال می‌کند، در همین خصوص گفت: استونی و آلمان تلاش می‌کنند گندی که آمریکا زده است را پاک کنند.

رئیس‌جمهور آمریکا سازمان جهانی بهداشت را به ناکارآمدی در مقابله با بحران کرونا و چشم بسته پذیرفتن اظهارات اولیه چین در خصوص این همه‌گیری متهم و به دنبال آن اعلام کرد کمک مالی واشنگتن به این سازمان را در بحبوحه همه‌گیری کرونا تعلیق می‌کند.

پکن ضمن رد این اتهامات مانند بسیاری دیگر دلیل اتهام‌زنی ترامپ را منحرف کردن توجهات از عملکرد دولت آمریکا در قبال شیوع کووید-۱۹ دانسته که تاکنون در این کشور بیشتر از کشورهای دیگر قربانی گرفته است.

چین در دو ماه گذشته تهدید کرده هر قطعنامه‌ای را که به سازمان جهانی بهداشت ارجاع ندهد وتو می‌کند، از طرف دیگر آمریکا هم گفته هر قطعنامه‌ای که از این سازمان متعلق به سازمان ملل نام ببرد، وتو خواهد شد.

در پیش‌نویس ارائه شده از سوی فرانسه و تونس از نقش «سازمان‌های تخصصی بهداشت» برای جلوگیری از دامن زدن به تنش‌ها نام برده شده بود.

آمریکا و چین هفته گذشته اعلام کردند برای مصالحه آماده هستند اما واشنگتن یک روز بعد زیر حرف خود زد. به دنبال آن استونی که ریاست دوره‌ای شورای امنیت را برعهده دارد، به تهیه پیش‌نویس جدید روی آورد. در پیش‌نویس استونی و آلمان نامی از سازمان جهانی بهداشت آورده نشده است.

یک دیپلمات دیگر گفت اروپایی‌ها درباره مفاد متحد هستند اما در خصوص شیوه با یکدیگر اختلاف دارند. بنابر این گزارش، حتی اگر فرانسه و تونس برای پیش بردن حرف خود فشار وارد کنند، قدرت مانور آنها محدود خواهد بود.

خبرگزاری فرانسه نوشت: فرانسه به عنوان کشوری اروپایی که در شورای امنیت حق وتو دارد، دنبال قدرت‌نمایی است. آلمان امیدوار است رهبری خود را در مقابله با همه‌گیری برجسته کند و استونی عضو سابق اتحاد جماهیر شوروی که تنش‌های تاریخی با مسکو دارد، روابط امنیتی خود را با آمریکا در اولویت قرار داده است.

بعد از استونی، فرانسه ریاست دوره‌ای شورای امنیت را برعهده می‌گیرد و بعد از آن آلمان، این سه کشور هفته گذشته خواستار برگزاری کنفرانسی جدید برای تجلیل از «بهار اروپایی» شدند، کنفرانسی که به طور ناگهانی لغو شد.