به گزارش افکارنیوز،

دولت وفاق ملی لیبی به ریاست «فایز السراج» که مورد حمایت جامعه بین الملل است، اعلام کرد که پدافند هوایی متعلق به نیروهای ژنرال « خلیفه حفتر »، فرمانده نیروهای شرق لیبی را منهدم کرده است.

اخبار بین الملل- سخنگوی دولت وفاق ملی شنبه شب گفت که در درگیری‌های امروز نیروهای تحت امر این دولت، یک سامانه پدافند هوایی روسی نیروهای حفتر به محض ورود به پایگاه هوایی «الوطیه» هدف قرار گرفت و منهدم شده است.

منابع وابسته به دولت سراج گفتند که این سامانه از نوع «پانستیر اس یک» بوده و از پایگاه هوایی امارات در الجفره» وارد پایگاه هوایی الطویه شده است. امارات بارها برای حمایت  از حفتر نیروی اجاره‌ای و تسلیحات مدرن فرستاده است.

او گفت که در جریان حملات توپخانه‌ای و خمپاره‌ای نیروهای حفتر به ساختمان اسکان پناهندگان در منطقه‌ای در جنوب طرابلس، پایتخت لیبی دو نفر کشته شده و دو تن دیگر نیز زخمی شدند.

شبکه تلویزیونی «فبرایر» لیبی نیز خبر داد که حملات خمپاره‌ای نیروهای حفتر به خوابگاه دانشجویی در طرابلس، چهار کشته برجای گذاشته است. منابع لیبیایی می‌گویند نیروهای حفتر ۱۲ موشک گراد به سمت این خوابگاه شلیک کرده‌اند.

دولت فایز السراج مورد حمایت جامعه بین‌الملل و برآمده از توافق سیاسی جریان‌های سیاسی «صُخیرات» در سال ۲۰۱۵ است. این دولت طی شش ماه گذشته مورد حمایت سیاسی و تسلیحاتی ترکیه و قطر قرار گرفته و در مقابل، روسیه، مصر، امارات و عربستان سعودی و قبرس از حفتر حمایت می‌کنند.

لیبی بعد از سرنگونی دولت معمّر القذافی توسط ائتلاف ناتو به سرکردگی آمریکا در سال ۲۰۱۱، تا سال ۲۰۱۵ فاقد دولت بود و تداوم هرج و مرج سیاسی منجر به توافق سیاسی صخیرات و تشکل دولت وفاق ملی با نظارت سازمان ملل شد. با این حال حفتر این دولت را به رسمیت نشاخت.

ژنرال حفتر طی این مدت با کمک گرفتن از برخی کشورها، مناطق شرق لیبی را به زیر سلطه خود درآورد و دولت طُبرُق (شهری ساحلی در شمال شرق لیبی) از او حمایت سیاسی کرد و لقب فرمانده ارتش ملی لیبی به او داد.

او از ۱۵ فروردین سال ۱۳۹۸ با چراغ سبز عربستان سعودی و حمایت سیاسی و تسلیحاتی این کشور و کشورهای عربی مصر و امارات درصد تصرف شهر طرابلس (پایتخت رسمی لیبی و محل استقرار دولت سراج) برآمد ولی با ورود نظامی ترکیه و حمایت‌های قطر این حملات بی‌نتیجه ماند و طی یک ماه گذشته نیروهای حفتر متحمل شکست‌هایی شده‌اند.

ژنرال حفتر بعد از یک سال و یک ماه یورش و حمله بی‌نتیجه، نهم اردیبهشت طی اقدامی که از سوی ناظران و تحلیلگران کودتا تلقی شد، خود را حاکم بلا منازع لیبی دانست.