به گزارش افکارنیوز،

«الیوت انگل» رییس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت: اخراج بازرس کل وزارت خارجه این کشور احتمالاً به دلیل تحقیقاتش در خصوص اعلام وضع اضطراری از سوی "دونالد ترامپ " برای فروش سلاح به عربستان سعودی بوده است.

اخبار بین الملل​-انگل در بیانیه‌ای اعلام کرد: مطلع شدم که شاید دلیل دیگری برای اخراج «استیو لینیک» وجود داشته باشد. دفتر او به درخواست من در حال تحقیق در مورد اقدام فریبکارانه ترامپ برای اعلام وضع اضطراری به منظور فروش سلاح به عربستان سعودی بود.

وی افزود: ما هنوز تصویر و اطلاعات کاملی در این باره نداریم اما مسأله دردسرسازی است که مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا آقای لینیک را پیش از اتمام کارش اخراج کرد.

ترامپ سال گذشته در رابطه با تنش‌هایی که با ایران به وجود آورد، وضع اضطراری اعلام کرد تا از این طریق کنگره را برای فروش ۸ میلیارد دلار سلاح، که بخش زیادی از آن به عربستان بود، دور بزند.

رییس جمهوری آمریکا جمعه به وقت محلی با ارسال نامه‌ای به «نانسی پلوسی» رییس مجلس نمایندگان آمریکا از برکناری «استیو لینیک» بازرس کل وزارت خارجه این کشور خبر داد و تأکید کرد؛ قرار است ظرف ۳۰ روز آینده این اخراج عملی شود.

لینیک از مهرماه ۱۳۹۲ و در زمان ریاست جمهوری «باراک اوباما» به این سمت منصوب شده بود. ترامپ پیش از این نیز بارها خصومت ورزی خود علیه منصب‌های دولتی مستقل نظارتی را بروز داده است؛ بخصوص افرادی که در زمان ریاست جمهوری اوباما منصوب شده‌اند.

ترامپ این افراد را به «دولت در سایه» متهم کرده که علیه وی اقدام می‌کنند.  

در پی برکناری لینیک، دموکرات‌ها بسرعت اقدام رییس جمهوری را محکوم کرده و این امر را الگوی تلافی‌جویانه دولت وی از نهادهای ناظر بر دولت خواندند.

دموکرات‌های ارشد کنگره آمریکا همچنین بلافاصله تحقیقات خود درباره اخراج ناگهانی لینیک را آغاز کردند.

سناتور «باب منندز» دموکرات ارشد کمیته روابط خارجی سنا، شنبه شب پس از آنکه وی و الیوت انگل از طرحی برای تحقیق در این مورد خبر دادند، اقدام ترامپ در خصوص اخراج لینیک را «قتل عامی دیگر در جمعه شب» نامیدند.

اگرچه اکثر جمهوریخواهان در مورد این اخراج ناگهانی سکوت کرده‌اند، اما «چاک گرسلی» سناتور جمهوریخواه ایالت آیووا و مدافع اصلی بازرسان عمومی، نسبت به دلیل ترامپ برای اخراج لینیک ابراز نگرانی کرد. 

گرسلی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: همانطور که پیش از این نیز گفتم، کنگره نیاز به دلایل کتبی برای توجیه اخراج لینیک دارد.

«سوزان کالینز» سناتور جمهوریخواه ایالت مین، برکناری لینیک را غیرقانونی دانست. وی در توئیتی نوشت: رییس جمهوری هیچ توجیه قانونی برای برکناری لینیک ارائه نداده است.

«میت رامنی» سناتور جمهوریخواه ایالت یوتا نیز اخراج استیو لینیک را محکوم کرد و این اقدام رییس جمهوری آمریکا را «تهدیدی برای دموکراسی» نامید.

وی در توئیتی نوشت: اخراج چندین بازرس کل، اقدامی بی‌سابقه است و انجام بی‌دلیل این کار باعث می‌شود ضرورت استقلال در رسیدن به اهداف ضربه بخورد. این امر تهدیدی برای دموکراسی است که سبب بر هم خوردن توازن قدرت قانون اساسی می‌شود.