به گزارش افکارنیوز،

عبدالله دوم، پادشاه اردن در جریان دیدار با شماری از روزنامه‌نگاران در کاخ "الحسینیه" تأکید کرد که اقدام رژیم صهیونیستی بی پاسخ نمی‌ماند.

اخبار بین الملل-وی با اشاره به طرح رژیم صهیونیستی برای الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به اراضی اشغالی، تاکید کرد: موضع اردن نسبت به مسأله فلسطین ثابت است.

پادشاه اردن با تاکید بر حمایت کشورش از ملت فلسطین افزود: اردن در این خصوص با فلسطینی‌ها، طرف‌های عرب و بین‌المللی در ارتباط است.

پادشاه اردن همچنین ضمن محکوم کردن طرح الحاق کرانه باختری، ادامه داد: اقدام اسرائیل بی‌پاسخ نمی‌ماند.

نتانیاهو همزمان با تشکیل کابینه جدید، وعده داده تا برنامه الحاق بخشی از کرانه باختری به اراضی اشغالی را پیگیری کند. طرحی که در ابتدا دونالد ترامپ آن را در قالب «معامله قرن» مطرح کرد، طرحی کاملا صهیونیستی که طبق آن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی شناخته می‌شود و بخش‌های بسیار دیگری به اراضی اشغالی افزوده خواهد شد.

طبق طرحی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا موسوم به «معامله قرن» اعلام کرده است ۳۰ درصد از اراضی کرانه باختری و غور اردن به اراضی اشغالی ملحق می‌شوند. بر این اساس کرانه باختری، مرزی با رود اردن و بحر المیت نخواهد داشت. تنها راه ارتباطی کرانه باختری با دنیای بیرون دو پلی است که آن را به اردن متصل می‌کند و از مناطق اشغالی خواهد گذشت. همچنین ساکنان فلسطینی کرانه باختری دسترسی به فرودگاه بن گورین تل آویو را نخواهند داشت و تنها راه ارتباطی آن‌ها با جهان خارج، دو پلی است که از روی اراضی اشغالی، کرانه باختری را به اردن متصل می‌کند.

سران کشور‌های مسلمان به طرح معامله قرن واکنش تندی نشان دادند و آن را مردود دانستند. از سوی دیگر محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، تاکید کرده است که رام‌الله دیگر به هیچ یک از معاهدات امنیتی خود با رژیم صهیونیستی پایبند نخواهد بود.