به گزارش افکارنیوز،

میشل عون، رئیس جمهور لبنان از شورای عالی دفاع این کشور خواست تا نشستی فوری ویژه بررسی اوضاع امنیتی در سایه موج جدید اعتراضات و تظاهراتی که این کشور شاهد آن است در ظهر امروز (دوشنبه) برگزار کند.

اخبار بین الملل-دفتر رسانه‌ای ریاست جمهوری لبنان در شب گذشته در پیامی توئیتری از دعوت به برگزاری این نشست خبر داد.

اعتراضات از روز پنجشنبه در شماری از شهر‌های لبنان و در پی سقوط قیمت لیره لبنان در برابر دلار به وقوع پیوست؛ بطوری که لیره از ماه اکتبر تا کنون ۷۰ درصد از قیمت خود را از دست داده است و این کشور را با بحران مالی سختی مواجه کرده که سبب وخیم‌تر شدن اوضاع معیشتی شده است.

معترضان لبنانی با تخریب اماکن عمومی و خصوصی و آتش زدن شطل زباله‌ها و مسدود کردن مسیر‌ها با نیرو‌های امنیتی و ارتش درگیر شدند و این نیرو‌ها برای متفرق کردن مردم به استفاده از گاز اشک آور مجبور شدند.

لبنان در اواخر سال ۲۰۱۹ نیز شاهد تظاهرات در چندین استان خود در اعتراض به اوضاع اقتصادی بود که با وعده‌های مسئولان و شیوع بحران ویروس کرونا این تظاهرات متوقف شده بود، اما هم اکنون و با وجود وعده دولت به تزریق ۳۰ میلیون دلار به بانک‌ها و گفتگو با صندوق بین‌المللی پول برای دریافت وام، بار دیگر مردم معترض به خیابان‌ها آمده‌اند.

محمد فهمی، وزیر کشور لبنان گفت: همان گونه که بار‌ها بر حمایت از معترضان مسالمت‌جو و سرکوب آشوبگران و نفوذی‌ها تاکید کرده‌ایم، اخلال‌گران امنیت و کسانی را که اقدام به تخریب و شکستن املاک عمومی و خصوصی در مرکز بیروت می‌کنند تحت پیگرد قرار خواهیم داد و تحویل عدالت داده می‌شوند.

پیش از این نیز حسان دیاب، نخست‌وزیر لبنان اعلام کرده بود رژیم صهیونیستی کوشیده است فتنه فرقه‌ای و مذهبی در کشور ایجاد کند.