به گزارش افکارنیوز،

کاطع الرکابی، عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق از درخواست رسمی این کمیسیون برای حاضر شدن تیم مذاکره کننده عراقی به منظور بیان برخی از مسائل در مجلس خبر داد.

اخبار بین الملل-وی با اشاره به اینکه بیانیه رسمی مشترک، خلاصه‌وار و کوتاه بود و جزئیات تمام آنچه در هنگام مذاکرات مطرح شده در آن ذکر نشده است، اعلام کرد: ابهاماتی در رایزنی استراتژیک میان بغداد و واشنگتن وجود دارد.

الرکابی افزود: کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان بر سر ارائه درخواستی رسمی به مصطفی الکاظمی ، نخست وزیر عراق در خصوص به حضور پذیرفتن تیم مذاکره کننده عراقی در روز‌های آتی توافق کرده است تا از تمامی جزئیات مذاکرات میان طرف آمریکایی و عراقی و اینکه آیا درخواست صریحی به واشنگتن برای خارج کردن نیروهایش از عراق طبق مصوبه پارلمان ارائه داده است یا خیر، اطلاع یابد.

از سوی دیگر، ارشد الصالحی، نماینده پارلمان عراق و رئیس جبهه ترکمانان نیز اعلام کرد: رهبران گروه‌های سیاسی نشستی با روسای قوای سه‌گانه و نمایندگان وزارت امور خارجه برای رایزنی درباره گفت‌وگوی راهبردی بغداد-واشنگتن و بحران اقتصادی برگزار خواهند کرد.

در بیانیه دو کشور پس از نشست مشترکشان آمده است: آمریکا و عراق تشخیص داده‌اند که در سایه پیشرفت‌های قابل‌توجه در زمینه حذف تهدید داعش، آمریکا ظرف ماه‌های آینده به کاهش حضور نیرو‌های نظامی خود در عراق ادامه خواهد داد. همزمان با تمرکز دو طرف روی ایجاد یک رابطه امنیتی دوجانبه و مبتنی بر منافع دوجانبه، رایزنی‌ها با دولت عراق درباره وضع نیرو‌های باقی‌مانده در عراق ادامه خواهد یافت.

نخستین جلسه مذاکرات راهبردی بغداد-واشنگتن پنج‌شنبه هفته گذشته به صورت ویدئو کنفرانس آغاز و در روز جمعه با صدور بیانیه‌ای مشترک پایان یافت.