به گزارش افکارنیوز،

روسیه امروز دوشنبه به ​سفیر چک در مسکو اعلام کرد بعد از آن که این کشور دو دیپلمات روس را اوایل ماه جاری میلادی (ژوئن) از پراگ اخراج کرد، ۲ دیپلمات چک «عنصر نامطلوب» خوانده شده و اخراج خواهند شد.

اخبار بین الملل-سفیر پراگ در مسکو امروز به وزارت خارجه روسیه احضار شد. به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، یک منبع در وزارت خارجه روسیه با اعلام این خبر گفت که مسکو مراتب اعتراضش درباره شایعات ساخته شده علیه دیپلمات‌های این کشور و همچنین اخراج دو نفر از آنها را ابلاغ کرده است.

روز جمعه بود که دولت جمهوری چک، دو کارمند سفارت روسیه در پراگ را پس از نشر شایعاتی درخصوص احتمال سوءقصد علیه مقامات جمهوری چک از این کشور اخراج کرد. 

«آندره بابیش» نخست‌وزیر جمهور چک گفت، این تصمیم پس از آن اتخاذ شده که شایعاتی پیرامون تلاش برای مسموم کردن شهردار پراگ و چند مقام دیگر این شهرداری منتشر شد.

بر اساس این شایعات «آندره کنچاکوف» معاون مدیر مرکز علوم و فرهنگ سفارت روسیه در پراگ، اواسط ماه مارس (اواخر اسفند) مقادیری سم کشنده را با خود از روسیه به جمهوری چک منتقل کرده بود.

دولت روسیه پیش از نیز شایعه تلاش کنچاکوف برای مسموم کردن مقامات جمهوری چک را رد کرده بود.

چندی پیش «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه خبرهای پیرامون تلاش جهت سوءقصد علیه شهردار پراگ را داستانی جعلی توصیف کرد که هیچ انسان عاقلی آن را باور نمی‌کند.