به گزارش افکارنیوز،

ترامپ نخستین گردهمایی انتخاباتی خود را برای روز شنبه در اوکلاهما برنامه ریزی کرد. انتخاب شهر تالسا محل برگزاری این گردهمایی بی‌دلیل نیست. این شهر در سال ۱۹۲۱ میلادی شاهد قتل عام بیش از ۳۰۰ نفر از شهروندان آفریقایی‌تبار آمریکا بود.

اخبار بین الملل-کشتار این سیاه پوستان از نژادپرستان سفیدپوست سوال برانگیز است. از نظر مخالفان رئیس‌جمهور آمریکا در بحبوحه تظاهرات سراسری در ایالات متحده علیه تبعیض‌نژادی، برگزاری گردهمایی انتخاباتی ترامپ در این شهر با خاطره کشتار صد‌ها سیاه‌پوست به دست سفیدپوستان، اقدامی تحریک‌آمیز و یک بی‌حرمتی آشکار بود.

این در حالی است که محبوبیت دونالد ترامپ به علت اداره بد بحران کرونا و پاسخ وی به ماجرای قتل بی‌رحمانه جورج فلوید به دست پلیس سفیدپوست و نژادپرست آمریکا کاهش یافته است.

شبکه فرانس ۲۴ درباره گردهمایی انتخاباتی رئیس‌جمهور آمریکا پیش از آغاز آن گزارشی تهیه کرده بود.

گزارشگر فرانس ۲۴ گفت طرفداران ترامپ از چهارگوشه آمریکا برای شرکت در این گردهمایی انتخاباتی راهی اوکلاهما شده اند. برخی از این افراد از چند روز پیش در تالسا چادر زده اند.

این گزارشگر افزود طرفداران ترامپ خواهان دیدار شخصی با رئیس‌جمهور آمریکا هستند. برای آن‌ها این مسئله که اوکلاهما شاهد گسترش شدید ویروس کروناست، اهمیتی ندارد و آن‌ها حاضرند عصر شنبه در سالن سرپوشیده برگزاری گردهمایی انتخاباتی دونالد ترامپ با جمعیتی ۲۰ هزار نفری حضور یابند.

این اولین گردهمایی انتخاباتی ترامپ، پس از ماه‌ها لغو گردهمایی‌ها به دلیل بیماری همه گیر کرونا قلمداد می‌شود.

فرانس ۲۴ بخشی از سخنان یک زن طرفدار ترامپ را پخش کرد. وی گفت: من خطر را قبول کردم، چرا که به خطراتی که ترامپ به خاطر ما متقبل شده است، نگاه کنید. قابل مقایسه نیست!

یک مرد دیگر گفت: این فرصتی استثنایی در زندگی من است. فرصت دیدن ترامپ فقط به خاطر این که نمی‌خواهم ماسک بزنم از دست نمی‌دهم. ولی اگر آن‌ها مجبورم نکنند، ماسک نمی‌زنم.

گزارشگر افزود گردهمایی امروز قرار بود روز جمعه مصادف با یادبود پایان برده داری در آمریکا برگزار شود، اما زمان برگزاری آن به تعویق افتاد. از نظر مخالفان ترامپ، انتخاب این شهر برای برگزاری گردهمایی انتخاباتی ترامپ، اقدامی تحریک‌آمیز است. در سال ۱۹۲۱ در منطقه گرینوود در این شهر بیش از ۳۰۰ آفریقایی - آمریکایی توسط جمعیتی از سفیدپوستان قتل عام شدند.

یک مرد سیاه‌پوست از مخالفان ترامپ گفت: من فکر می‌کنم آمدن (ترامپ و طرفدارانش) به این شهر یک بی‌حرمتی است. ما اینجا در تالسا در اوکلاهما زندگی عادی‌مان را دنبال و تلاش می‌کنیم به بزرگداشت این اتفاق در منطقه گرینوود ادامه دهیم.

گزارشگر افزود مقامات دولتی در بحبوحه جنبش خشم بی‌سابقه علیه نژادپرستی، از بروز آشوب در جریان برگزاری گردهمایی انتخاباتی ترامپ بیمناک هستند. در این شهر ابتدا قانون منع رفت و آمد اعلام شد. اما پس از مدتی این قانون لغو شد.