به گزارش افکارنیوز،

احمد الصحاف، سخنگوی وزارت خارجه عراق گفت این وزارتخانه در نامه تند اعتراض‌آمیزی که به سفیر ترکیه تحویل داد، بر لزوم پایبندی به قوانین و پروتکل‌های دیپلماتیک بین المللی تاکید کرد.

اخبار بین الملل- احمد الصحاف امروز یکشنبه افزود: با چالش‌ها نمی‌توان با اقدامات نظامی یک جانبه برخورد کرد.

او در گفت‌وگو با خبرگزاری عراق تصریح کرد: «وزارت خارجه، سفیر ترکیه در بغداد را احضار کرد و اعتراض نامه تند خود را به او  داد. وزارت خارجه عراق در این اعتراض نامه، بر موضع ثابت و اصولی بغداد در دفاع از حاکمیت و وحدت اراضی خود و همچنین بر امکان درخواست از شورای امنیت، سازمان‌های بین المللی و گروه‌های بین المللی در حمایت از عراق تاکید کرد.»

الصحاف افزود: «طبق قانون اساسی عراق از خاک این کشور نباید به عنوان مقر یا گذرگاهی برای لطمه وارد کردن یا آزار و اذیت به هیچ یک از کشور‌های همسایه استفاده شود.»

او گفت: «بر این اساس از طرف‌های ترکیه‌ای و عراقی می‌خواهیم برای تحکیم روابط تاریخی میان دو کشور همواره از گزینه گفت‌وگو استفاده کنند.»

سخنگوی وزارت خارجه عراق اظهار کرد: «بدون هماهنگی با دولت عراق در بغداد نمی‌توان با اقدامات نظامی یک جانبه با چالش‌ها مقابله کرد. وزارت خارجه عراق در اعتراض نامه خود بر لزوم مراعات حق این کشور و اتخاذ راه حل‌های سیاسی و دیپلماتیک تاکید کرد.»

الصحاف افزود: عراق برای هماهنگی، ارتباط و ایجاد روند تعامل مشترک و همه موارد مربوط به تقویت امنیت در نوار مرزی متصل به همسایگانش تلاش می‌کند.

وزارت دفاع ترکیه روز یکشنبه اعلام کرده بود نیرو‌های عملیات ویژه را برای پشتیبانی عملیات موسوم به «پنجه ببر» به شمال عراق اعزام کرده است.