به گزارش افکارنیوز،

سازمان جهانی بهداشت امروز دوشنبه اعلام کرد ویروس کرونا همچنان در جهان با سرعت منتشر می‌شود و انتظار می‌رود آثار اقتصادی و اجتماعی همه‌گیری آن تا دهه‌ها باقی بماند.

اخبار بین الملل- تدروس آدانوم گبرسیوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت در انجمنی که از طریق ویدئو کنفرانس از سوی دبی برگزار شده بود، گفت: در سطح جهانی، این همه گیری همچنان با سرعت در حال پیشروی است. بیش از سه ماه کشید تا رقم ابتلا در ابتدا به یک میلیون مورد برسد، اما یک میلیون ابتلای اخیر به کرونا تنها در ۸ روز به وقوع پیوسته است.

وی در ادامه افزود: ما می‌دانیم این همه گیری بیشتر از یک بحران صرف بهداشتی است. این بیماری عبارت است از بحرانی اقتصادی و اجتماعی و در بسیاری از کشور‌ها به بحرانی سیاسی بدل شده است که آثار آن تا دهه‌های آتی باقی خواهد ماند.

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت در ادامه تصریح کرد: این همه گیری در تمامی بخش‌ها اثر گذاشته است؛ به همین خاطر پاسخ گویی دولت‌ها بطور کلی و پاسخگویی جامعه مسأله‌ای اساسی است که تنها به شکست این همه گیری مربوط نمی‌شود.

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت همچنین در سخنان افتتاحیه خود خواهان پاسخگویی سریع و یکپارچه برای تعامل با این همه گیری و نیز آمادگی به شکلی بالاتر برای مقابله با بیماری‌های دیگری شد که ممکن است جان میلیون‌ها انسان را در آینده تهدید کند.

گفتنی است تا کنون بیش از ۹ میلیون نفر در سرتاسر جهان به ویروس کرونا مبتلا شده اند؛ همچنانکه بیش از ۴۷۱ هزار نفر در جهان بر اثر کرونا جان خود را از دست داده اند.

همچنین آمریکا با ثبت بیش از دو میلیون مورد ابتلا، رتبه نخست مبتلایان را در میان کشور‌های جهان به ثبت رسانده است. شمار قربانیان حاصل از کرونا نیز در این کشور طبق آمار‌های رسمی به بالای ۱۲۲ هزار نفر رسیده است.